Prejsť na obsah
Verejnosť

Výskumná agentúra ministerstva školstva vypísala päť výziev za desať miliónov eur v piatok. Prvé kolo uzatvárali už nasledujúcu stredu.
Slovenská veda to od nástupu nominantov SNS do čela ministerstva školstva nemá jednoduché. V lete bojovala veľká časť Slovenskej akadémie vied s ministerkou Martinou Lubyovou o transformáciu jej ústavov.
Napriek protestom a demonštráciám, vedci z akadémie vied neuspeli.
Oveľa väčším problémom však pre slovenskú vedu je, že po škandále so 600 miliónmi eur na vedu za ministrovania Petra Plavčana nie je dofinancovaná.
Pôvodné dve veľké výzvy dopadli neslávne: prvý balík 300 miliónov, o ktorý sa mohli ako partneri uchádzať aj súkromné firmy, je zablokovaný, druhý v rovnakej sume, určený na dlhodobý a strategický výskum pre školy, bol zrušený.
Výzvy, ktoré mali balík na dlhodobý a strategický výskum nahradiť, sa rozbiehali – a rozbiehajú – len veľmi pomaly.
Ministerstvo chce nimi podporiť päť smerov bádania: v oblasti dopravných prostriedkov a priemyslu pre 21. storočie, v oblasti zdravých potravín a životného prostredia, kreatívneho priemyslu a zdravotníckych technológií.

Žiadosti za pár dní
V polovici novembra sa podarilo Výskumnej agentúre, patriacej pod Lubyovej ministerstvo, vypísať päť výziev v týchto oblastiach. Každá za dva milióny eur, dohromady teda môžu verejné výskumné inštitúcie, Slovenská akadémia vied a univerzity (teda nie súkromné firmy) dosiahnuť na granty za desať miliónov eur.
Aby sa to vedcom podarilo, majú čo robiť. Ministerstvo väčšinu týchto z výziev zverejnilo v piatok 16. novembra. Jednu o tri dni skôr, v utorok 13. novembra.
Prvé kolo žiadostí sa uzatváralo už o pár pracovných dní nato, teda v stredu 21. novembra. Vedci teda mali na napísanie projektov v prvom kole len tri pracovné dni.
Ak to nestihli, majú ešte ďalšie šance, ale aj nasledujúce kolá sa uzatvárajú pomerne rýchlo: druhé kolo v pondelok 26. novembra, ďalšie vždy o nasledujúce tri dni.
Žiadosti sa budú zberať do chvíle, keď ministerstvo neuzatvorí celú výzvu (hodnotiacich kôl teda môže byť viac), no vedci aj tak hovoria – termíny sú naozaj šibeničné.
„Tieto dni a hodiny žijeme spomínanými výzvami. Termíny sú extrémne krátke a neviem, či stihneme zareagovať. Robíme preto maximum,“ hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.

Ministerstvo: O výzvach sa vedelo
Ministerstvo školstva hovorí, že vedcov na vyhlásenie výziev pripravovalo dopredu. „Pri výzvach na podporu výskumno-vývojových kapacít sme sa zamerali na včasné informovanie potenciálnych žiadateľov,“ odpísali z tlačového odboru ministerstva.
Vysvetľujú, že zámer vyhlásiť týchto päť výziev bol zverejnený v harmonograme na predkladanie žiadostí už 10. septembra tohto roka. „Taktiež prebiehala komunikácia a poskytovanie informácií potenciálnym žiadateľom prostredníctvom okrúhlych stolov, ktoré sa uskutočnili 23. októbra a 12. novembra.“
To je pravda, odpovedajú z univerzít, ale presné podmienky sa dozvedia až vo chvíli, keď sú výzvy na žiadosti zverejnené.
Informovaniu univerzít nepomohlo ani to, že pre výpadok webových stránok Výskumnej agentúry boli podmienky zverejnené dočasne na webe ministerstva školstva, kde ich bežne ľudia zo škôl nehľadajú.
„O príprave vyhlásenia výziev sme vedeli, ale nemali sme ich znenie, preto sme nemohli písať projekty,“ vraví rektor STU Redhammer.
„Apelovali sme na Výskumnú agentúru, aj ministerstvo školstva, na skoré zverejnenie výzvy. Boli sme uisťovaní, že to bude hneď, ako budú výzvy schválené vo všetkých potrebných orgánoch. Takže sme radi, že sú konečne vonku a môžeme na ne reagovať. Krátkosť času nás samozrejme vôbec nenadchýna.“

Problémy s peniazmi
Pre zrušenie pôvodnej 300-miliónovej výzvy na dlhodobý a strategický výskum sú pre slovenských vedcov dôležité aj menšie výzvy, ako boli vypísané v novembri.
Napriek problémom s termínmi vidia aj pozitíva – podmienky sú tentoraz totiž menej prísne a projekty budú môcť byť o niečo jednoduchšie, ako sú zvyknutí. Šibeničné termíny si na školách vysvetľujú snahou ministerstva zachrániť milióny na vedu, aby neprepadli.
V marci tohto roka napríklad štátny tajomník ministerstva Peter Krajňák (Most-Híd) musel priznať, že po škandáloch za Plavčana nám už takmer 30 miliónov prepadlo.
„Slovensku hrozí dekomitment nebývalého rozsahu. Zachrániť sa dá len časť z toho. Je dobré, že sa manažment štrukturálnych fondov na ministerstve školstva a agentúre v posledných mesiacoch výrazne zlepšil. Či však tieto kroky pomôžu uvidíme časom,“ hovorí Redhammer.
Na ministerstve hovoria, že päť výziev za desať miliónov eur nebude prepadákom – dostali už 11 žiadostí a ďalších 19 je vraj rozpracovaných.
Stále však platí, že eurofondy na vedu nie sú v dobrom stave, čo kritizuje aj exminister školstva Juraj Draxler. „Stratila sa akákoľvek predpovedateľnosť. Už teraz je jasné, že z alokácie na vedu a výskum sa v tomto volebnom období vyčerpá len časť,“ povedal.
„Do konca budúceho roku budeme v mínuse niekoľko sto miliónov oproti pôvodnému plánu čerpania. A v akej miere budú aspoň tie projekty, ktoré prejdú, naozaj na úžitok slovenskej vedy, to je tiež otázka. Pritom, upozorňujem, v tomto programovacom období mali prostriedky už dominantne ísť nie na stavby rôznych vedeckých parkov, ale priamo na výskum.“

https://dennikn.sk/1304493/lubyova-dava-vedcom-opat-zabrat-na-ziadosti-o-miliony-eur-maju-par-dni