Prejsť na obsah
Verejnosť

Univerzitám chýba na rekonštrukciu 30 miliónov, ktoré im sľúbila vláda.
Plesnivé steny, staré linoleum a havarijný stav sociálnych zariadení - to bude realita slovenských internátov aj v budúcom roku. Aj napriek tomu, že vláda univerzitám prisľúbila 50 miliónov eur na rekonštrukciu študentských domovov, zatiaľ im sprístupnila len 20. Ďalšie peniaze nie sú podľa Študentskej rady vysokých škôl v návrhu štátneho rozpočtu.

Druhý balík nedostali
,,Univerzity sú znova v neistote, pretože nevedia, či prostriedky dorazia alebo nie," povedal predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász, podľa ktorého ďalších 30 miliónov eur nevidia nikde v štátnom rozpočte. Rezort školstva mu však oponuje a tvrdí, že s peniazmi pre univerzity rátajú. Rovnako reagovalo aj ministerstvo financií. ,,V tomto prípade klopú na otvorené dvere. V návrhu rozpočtu verejnej správy je totiž vytvorený priestor na pokračovanie rekonštrukcie v roku 2019," reagovala na naše otázky hovorkyňa Alexandra Gogová. Výsledkom bude podľa škôl aj v budúcom roku ich zlá kvalita.

Zdržuje ich obstarávanie
Podľa rezortov sa univerzitám prvý objem peňazí ešte nepodarilo vyčerpať, ďalšie uvoľnia, keď sa prvé minú. ,,Do internátov nebolo investované 40 rokov. Teraz nemôžeme všetky internáty zavrieť a rekonštruovať, musíme to robiť postupne," vysvetľuje rektor STU Robert Redhammer, prečo môže ísť čerpanie peňazí pomalšie. Podľa neho by proces zrýchlilo, ak by školy dostali peniaze naraz, a nie v dvoch balíkoch, lebo musia robiť niekoľko verejných obstarávaní.

60 miliónov eur - o toľko by sa podľa univerzít mal zvýšiť ich rozpočet na budúci rok. Tvrdia, že ministerstvo financií by malo budúcoročné financie prehodnotiť. Rezort pre vzdelávanie považuje skokové zvýšenie rozpočtu za nereálne.
84 vysokoškolských internátov je na Slovensku 15 dostalo sumu z prvých 20 miliónov eur

3,95 milióna eur
Slovenská technická univerzita v Bratislave Škola začala s rekonštrukciou z vlastných zdrojov, 50-ročné budovy boli v havarijnom stave. Svedčí o tom aj fakt, že sa im z rozpočtu ušli takmer štyri milióny eur. Tie by sa mali minúť na rekonštrukciu Mladosti v Mlynskej doline. Podľa rektora sa im do konca roka podarí vyčerpať 2,5 milióna eur.

3,15 milióna eur
Univerzita Komenského v Bratislave ,,Šturák" v Mlynskej doline chcú výrazne zmeniť. Z budovy chcú odstrániť balkóny a celú ju zatepliť. Rátajú aj s kompletnou vnútornou rekonštrukciou prerobiť chcú rozvody, vymeniť okná či dvere, sociálne zariadenia aj nábytok. Takáto zásadná rekonštrukcia by mala stáť približne 10 miliónov eur.
Rekonštrukcie za prvých 20 miliónov eur sa už začali.

3 milióny eur
Technická univerzita v Košiciach Najväčší balík z vysokých škôl na východe dostala práve Technická univerzita v Košiciach. Peniaze použije na rekonštrukciu rozvodov, zateplenie budovy a opravu havarijných stavov.

1,8 milióna eur
Technická univerzita vo Zvolene Študentský dom Ľudovíta Štúra a Bariny čaká rekonštrukcia sociálnych zariadení a spoločenských miestností a dverí. Budovy, do ktorých sa desiatky rokov neinvestovalo, už majú vymenené svietidlá za úspornejšie.

1,5 milióna eur
Prešovská univerzita v Prešove Stihli prerobiť interiér takzvaného nového internátu. Z vládnych peňazí chcú zrekonštruovať sociál ne zariadenia, inžinierske siete. Budovu čaká aj vnútorná maľovka, nové podlahy a protipožiarne dvere.