Prejsť na obsah
Verejnosť

Na stretnutí s novinármi rektor informoval, že medzi hlavné body jeho rokovaní so slovenskými kolegami patria možnosti štúdia pre slovenských študentov na Kube a kubánskych študentov na Slovensku.
Rozšírenie spolupráce v odboroch ako architektúra, informatika či stavebníctvo je predmetom stretnutí rektora Univerzity "Marta Abreu" z Las Villas z kubánskeho mesta Santa Clara Andresa Castra Alegríu v týchto dňoch na Slovensku, kam prišiel na pozvanie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Na štvrtkovom stretnutí s novinármi informoval, že medzi hlavné body jeho rokovaní so slovenskými kolegami patria možnosti postgraduálneho štúdia pre slovenských študentov na Kube a kubánskych študentov na Slovensku.
"Technické odbory ako fyzika, matematika, architektúra, informatika či stavebníctvo sú na Slovensku veľmi dobre pripravené," zhodnotil Castro Alegría, ktorý je zároveň aj šéfom parlamentného výboru pre vzdelávanie, kultúru, vedu, technológie a životné prostredie.
Kubánski odborníci majú podľa neho čo ponúknuť v oblasti informatiky a stavebných materiálov, napríklad špeciálnych prísad do cementu.
Okrem slovenských študentov spadajúcich pod program Erasmus+ sa v súčasnosti na Kube nachádza aj 44 postgraduálnych študentov v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. "Títo študenti tam však nie sú na dlhodobom štúdiu, ale iba na tri mesiace až pol roka," poznamenala kubánska veľvyslankyňa na Slovensku Yamila Pita Montesová.
Na Kube je však výrazne viac slovenských študentov než kubánskych na Slovensku, keďže zo strany karibského ostrova ide o spôsob splácania štátneho dlhu.
Casto Alegría pokračoval, že v rámci spolupráce jeho univerzity a STU nastúpi na výmenné programy ročne desať ľudí. Tento počet je však vyšší, ak sa v danom roku koná vedecké sympózium. Každoročne z tejto spolupráce podľa neho vzídu najmenej dve či tri vedecké publikácie.
"Tieto čísla vzájomných výmen pedagógov a študentov sa niekomu nemusia zdať vysoké, ale treba sa pozrieť na fakt, ako geograficky vzdialené sú naše krajiny. V tomto zmysle je naša spolupráca pozoruhodná," povedal kubánsky rektor.
Slovenskí študenti, ktorí majú záujem o výmenné pobyty na Kube, sa podľa veľvyslankyne môžu obrátiť na slovenské ministerstvo školstva. Tam sa dozvedia, v akých konkrétnych odboroch sa výmenné pobyty uskutočňujú. Týka sa to technických i humanitných špecializácií, avšak program je otvorený aj pre tých, ktorých hlavným cieľom je zdokonaliť sa v španielčine.
Veľvyslankyňa pripomenula, že v rámci deblokácie kubánskeho dlhu je tento program pre slovenských študentov bezplatný.