Prejsť na obsah
Verejnosť

Prefabrikované modulové byty sú lacnejšie než monolitné stavby. Investovať do fabriky na ich výrobu si však vyžaduje odvahu. Stavebníctvo sa považuje za konzervatívne odvetvie. Napriek tomu dochádza aj v tomto segmente k inováciám v stavebných materiáloch, ich spojoch a presadzujú sa aj nové trendy v technológiách či konštrukčných systémoch.

Inšpiratívnym riešením je koncept Soltag. Vyvinulo ho konzorcium dánskych spoločností zo stavebného sektora. „Na jeho vzniku sa podieľali výskumné ústavy, asociácie pre bývanie a výrobné firmy z odvetvia bytovej výstavby, ktoré sa zaoberajú energetickou efektivitou budov,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa pre vzdelávanie Ústavu manažmentu Slovenskej technickej univerzity (STU) Daniela Špirková.

Soltag sú v podstate prefabrikované moduly bytov a domov. Dom je zložený z dvoch základných spojených modulov. V jednom je technické zázemie, kuchyňa, kúpeľňa, hala a spálňa, v druhom  jedáleň a obývacia miestnosť s otvoreným priestorom v podkroví. „Moduly sú vyrobené na mieru a prispôsobujú sa každému projektu,“ dodáva D. Špirková.

Viac si prečítate na:
https://www.trend.sk/trend-archiv/inovacie-stavebnictve-smeruju-modulom-stihlej-vyrobe