Prejsť na obsah
Verejnosť


V Los Angeles zakážu predaj kožušinového oblečenia, študenti STU vymysleli projekt, ktorý má vyriešiť problém s parkovaním a slovenská dizajnérka zaujala vo Viedni.
1. Centrum Paríža bude pravidelne bez aut
Paríž už roky ponúka svojim návštevníkom aj domácim voľný vstup do galérii aj múzeí každú prvú nedeľu v mesiaci. Teraz ich poteší aj iným spôsobom - v rovnaké dni zatvorí svoje centrum pre autá.
Zóna zvaná Paris respire (Paríž dýcha) bude na väčšine územia I., II., III. a IV. parížskeho obvodu. Zákaz automobilovej dopravy bude platiť od 7. októbra, a to osem hodín od 10-tej ráno. Výnimku budú mať len rušné dopravné uzly, napríklad bulvár Sébastopol či cesty pozdĺž nábreží Seiny.
„Toto opatrenie, ktoré obyvatelia nedočkavo očakávali, je výsledkom významnej dohody medzi parížskou policajnou prefektúrou, radnicami parížskych obvodov a občianskych združení štvrtí,“ uviedla parížska starostka Anne Hidalgo.
Iniciatíva Paris respire vznikla v roku 2003, týkala sa však len jednotlivých obvodov. V 20 štvrtiach v rôznych častiach mesta tak bola počas víkendov či sviatkov zakázaná automobilová doprava.
Vous étiez nombreux nous le demander. partir du 7 octobre, ce sera chose faite. Un dimanche par mois, le centre de Paris sera #piéton. https://t.co/l8zAPLonBN via @LeParisien_75
- Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) September 14, 2018
2. V Los Angeles zakážu predaj kožušiny
Los Angeles bude pravdepodobne najväčším mestom v USA, kde zakáže predaj kožušinového oblečenia a doplnkov, píše New York Times. Jednohlasne sa za to vyjadrila mestská rada. Ešte sa čaká na schválenie tohto zákazu právnym zástupcom mesta, potom vstúpi do platnosti.
„Toto je L.A., ktoré sa rozhodlo a povedalo si, že už sa nebudeme podieľať na neľudskom a hanebnom obchode s kožušinami, ktorý trvá roky,“ cituje denník člena mestskej rady Boba Blumenfielda. „Snažíme sa dať príklad ostatným častiam štátu a krajiny.“
Predaj kožušiny je ilegálny už v niekoľkých mestách v Kalifornii, vrátane San Francisca.
Los Angeles takes step toward banning sale of fur products https://t.co/avl7zDcj5g pic.twitter.com/QXyek46Xe4
- Los Angeles Times (@latimes) September 19, 2018
3. Keňa má aplikáciu na taxíky pre ženy
V Keni vytvorili mobilnú aplikáciu taxi služby pre ženy. Ide o alternatívne riešenie nefunkčného systému verejnej dopravy v Nairobi, uvádza BBC.
Aplikácia je určená výhradne pre ženy a taxi služba zamestnáva rovnako jedine ženy. Zákazníčky sa tak nemusia báť cestovať samé v prítomnosti neznámych šoférov.
„Chceli sme jednoduché rozhranie pre ženy, takže toto je veľmi pohodlné“ povedala Mehnaz Sarwar, keď ukazovala používanie aplikácie s názvom An-Nisa, ktorá v arabčine znamená žena. Vytvorila ju po svojich zlých skúsenostiach s tradičnými taxi službami.
Aplikácia, ktorou zaplnila dieru na trhu, tak poskytuje väčšie bezpečie ženám, ktoré si pochvaľujú šoférky.
4. České rodiny chcú prijať sýrske siroty, ktoré odmietol Babiš
Viac než 50 českých rodín je pripravených prijať maloleté siroty zo Sýrie. Ich zoznam má iniciatíva Česi pomáhajú, ktorá túto informáciu zverejnila s tým, že ďalší ľudia ponúkli aj inú formu pomoci.
„Disponujeme zoznamom viac ako 50 rodín, ktoré prejavili ochotu prijať sýrske deti medzi seba. Ďalší ľudia ponúkajú inú formu podpory - výlety, sviatky, doučovanie, odbornú psychologickú pomoc,“ uviedla iniciatíva na Facebooku.
S návrhom, aby Česko poskytlo azyl 50 deťom bez rodičov z utečeneckých táborov, prišla europoslankyňa za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. To však odmietol český premiér Andrej Babiš.
Prečítajte si tiežBabiš odmieta prijať sýrske siroty. Nemôžeme sa báť päťdesiatich detí, vraví česká europoslankyňa
5. Triatlonista počas pretekov zachránil život
Na medzinárodných pretekoch v triatlone na olympijských vzdialenostiach v severočínskom Tchien-ťine obsadil Slovák Michal Buček štvrté miesto.
Ešte počas úvodnej disciplíny, plávaní na 1500 metrov v Žltom mori, vrazil slovenský pretekár približne 500 metrov od brehu do nehybne ležiaceho tela topiaceho sa muža.
„Zakričal som na posádku jedného z motorových člnov, ktoré nás sprevádzali a nehybné telo sme vytiahli na palubu,“ povedal pre agentúru SITA Buček. „Tam sa už začalo s jeho oživovaním. Ja som potom skočil do vody a pokračoval v pretekoch. Stále som však mal pred očami jeho popolavú tvár.“
V cieli organizátori slovenského triatlonistu informovali, že muž sa v nemocnici napokon prebral k životu. „A to bolo vlastne moje víťazstvo v týchto pretekoch,“ dodal Buček.
V pretekoch nakoniec zvíťazil Mitchell Robins z USA pred Švédom Fredrikom Croneborgom a Nemcom Petrom Wolkoviczom.
Slovák Michal Buček. Foto - TASR
6. Študenti vymysleli projekt, ktorý vyrieši problém s parkovaním
Študenti Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave navrhli projekt SmartParking, ktorý môže vyriešiť problém s parkovaním vo väčších mestách. Projekt už začali testovať v Žiari nad Hronom, vyskúšajú ho aj v Šali.
„Dnes sa na parkoviskách stretávame s monitorovaním voľných miest prostredníctvom kamier či v prípade garáži so senzormi nad parkovacími miestami. Kamera však nedokáže zmonitorovať parkovacie miesta napríklad na dlhšej ulici, má problém s prekážkami ako stromy či múry, nevidí za roh, a navyše je pomerne drahým riešením,“ uviedol Martin Hoang, jeden z členov tímu študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Tím ôsmich študentov riešil projekt v rámci predmetu tímové projekty.
Na projekte spolupracujú s tímom z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorý vyvinul špeciálne pre projekt bezdrôtové senzory. Tie sa ľahko inštalujú na vozovku, majú široký dosah a bez nabíjania vydržia sedem rokov.
Vytvárajú tiež aplikáciu, ktorá prináša informácie na jednej strane šoférom a na druhej strane mestám. Šoférom umožní rýchlo nájsť parkovacie miesto, mestám zase zbierať a vyhodnocovať štatistiky o obsadenosti parkovacích miest v jednotlivých zónach.
„Systém inteligentného parkovania je zatiaľ navrhnutý ako webová aplikácia, takže je možné ju využívať pohodlne z domova i z automobilu. Pripravujeme však i mobilnú aplikáciu,“ uzavrel ďalší člen tímu Samuel Púčať.
Foto - STU
7. Viedeň tlieskala návrhárke Lenke Sršnovej
V priestoroch MuseumsQuartier vo Viedni bola módna prehliadka slovenskej dizajnérky Lenky Sršnovej, ktorá prepája módu s umením. Vieden zaplavila hravá a farebne energická kolekcia FULLOVE, ktorá odkazuje na tvorbu významného slovenského maliara Ludovíta Fullu.
Prezentácia sa konala v rámci Viedenského týždňa módy MQ Vienna Fashion Week 2018 v spolupráci so Slovenským Inštitútom vo Viedni a módnym projektom Fashion LIVE!.
„Na viedenskom móle som sa cítila naozaj svetovo! Prekvapil ma veľký záujem viedenských divákov a veľmi oceňujem aj fanúšikov zo Slovenska, ktorí si prišli kolekciu vychutnať až do Viedne,“ povedala podľa HNonline dizajnérka Lenka Sršnová. „Potešili ma pozitívne reakcie jednotlivcov aj profesionálov z brandže a vlna nadšenia po prehliadke bola naozaj silná. Cením si, že pre niektorých bola FULLOVE najlepšou kolekciou ktorú počas Viedenského fashion weeku videli.“
View this post on Instagram
A post shared by Lenka Srsnova (@lenkasrsnova) on Sep 16, 2018 at 12:37pm PDT

[dennikn.sk 22/09/2018]
Autor: Denisa Ballová
Link: https://dennikn.sk/1237763/7-dobrych-sprav-slovensky-triatlonista-obetoval-vitazstvo-a-pocas-pretekov-zachranil-topiaceho/