Prejsť na obsah
Univerzita

Milí kolegovia, študenti, 

položili ste si už niekedy otázku, aký je vlastne zmysel štúdia na univerzite? Nie? Priznám sa, ani ja som sa ňou ako študent nezaoberal a teraz – po 30 rokoch - vidím, že je to trochu aj škoda. Dnes, ako rektor našej univerzity, o nej veľa premýšľam, diskutujeme o tom s kolegami. Vidím, že keby som si ju možno položil za svojich študentských čias, mal by som to ľahšie a mohol by som porovnávať. Ale aspoň už viem, že je občas dobré položiť si zdanlivo jednoduché otázky: Prečo robím akurát toto? Čo od toho chcem? Načo je to dobré? Naozaj je to tak?  

Sú to otázky, ktoré nás dobehnú. Nemajú totiž jednu správnu odpoveď a nedajú sa vyriešiť raz a navždy. Myslím si, že práve preto sú dôležité. Aby sme o nich diskutovali a v diskusiách videli, ako na to kto ide, čo nás pri tom spája a v čom sa odlišujeme. Vďaka týmto diskusiám sa potom lepšie vzájomne spoznávame a práve na univerzite je zvlášť dôležité, aby sa ľudia navzájom dobre poznali, lebo iba tak vznikajú priateľstvá. A každá univerzita má zmysel len vtedy, ak je spoločenstvom blízkych ľudí, ktorí si chcú navzájom rozumieť. 

Preto mam na vás malú prosbu: napíšte mi, kedykoľvek, ak na tú jednoduchú otázku máte nejakú odpoveď. Myslím to úplne vážne a budem si to veľmi vážiť.  

A ako by som na ňu dnes odpovedal ja? Zmysel štúdia na univerzite, a špeciálne na technike - vidím v radosti z objavovania sveta, v pochopení, ako veci fungujú. Musí vás to baviť, hoci je to radosť trochu iná. Spočíva v schopnosti koncentrácie a vo vytrvalosti - a určite aj v nadväzovaní priateľstiev a rozvíjaní diskusií, lebo pri poznávaní a objavovaní je najdôležitejšia výmena názorov v komunite.

Poznáte to: stojíte pred problémom, ktorý je ako uzol, čo vyzerá, že sa nedá rozmotať – no vy sa do toho pustíte, lebo jednoducho musíte. A  študentský život je vzácny aj tým, že na to máte čas. Že máte čas aj na „prebdené noci“ a postupne, krok za krokom, v sebe objavujete skryté schopnosti. Trvá to, je to občas aj otravné, lebo ten problém kladie odpor, ale vy nestratíte trpezlivosť - a ak aj áno, máte poruke kamaráta, spolužiaka alebo učiteľa, ktorý vám pomôže. A postupne, krok za krokom, to dáte. Tomu pocitu, keď sa vám podarí rozlusknúť „zapeklitý“ problém, sa máločo vyrovná. Podľa mňa najmä o tomto je štúdium, o tomto je  celá veda. Je to práca na sebe samom. Na tom, ako človek vidí veci a čo od nich vyžaduje. 

Priatelia, želám vám, nech sú vaše dni a „prebdené noci“ počas štúdia plné objavovania, aj plné života. 

prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc.

váš rektor 

p.s. A vaše odpovede mi prosím píšte na rektor@stuba.sk

Budem sa veľmi tešiť.