Prejsť na obsah
Verejnosť

Monika Šebová, moderátorka: "Už niekoľko dní funguje v skúšobnej prevádzke zelená linka. Na bezplatné číslo môže ktokoľvek nahlásiť podozrenie na envirokriminalitu."
Michal Farkašovský, moderátor: "V uplynulých týždňoch sa na Slovensku objavili viaceré závažné znečistenia životného prostredia."
Hana Liptáková, redaktorka: "Príkladom je aj nelegálna skládka Farná v Ivanke pri Dunaji, kde má byť údajne zakopaný nebezpečný toxický odpad. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca tu došlo k znečisteniu podzemných vôd. Ďalší odtajnený prieskum známeho bratislavského chemického podniku poukázal na vážne znečistenie životného prostredia. Podľa odhadov ide o rozsiahlejšiu záťaž, ako spôsobuje Vrakunská skládka. Ochranári hovoria o ekologickej katastrofe. Podľa odborníčky na životné prostredie sa tam nachádza chemický kokteil nebezpečných karcinogénnych látok, akými sú atrazín, arzén či benzén. Aj za obcou Trávnik v okrese Komárno odhalili rozsiahlu čiernu skládku. Údajne by sa tam mal nachádzať aj nebezpečný azbest, ktorý je súčasťou strešnej krytiny. Tú nedávno rozoberali v neďalekom areáli bývalého družstva. Za dedinu malo nelegálne smerovať celkovo zhruba 18 ton rôzneho odpadu. Za environmentálnu trestnú činnosť sa považujú nielen nelegálne skládky, ale aj krádež dreva či týranie zvierat. Ľudia, ktorí majú podozrenie alebo sú svedkami takýchto situácií, to môžu oznámiť nielen na čísle polície 158, ale po novom už aj na zelenej linke. Tá funguje od pondelka do piatka od 08:00 do 20:00. Na Svetový deň životného prostredia ju oficiálne spustilo ministerstvo životného prostredia v spolupráci s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Na zelenej linke budú ako operátori fungovať 25 doktoranti z týchto univerzít, ktorí sa venujú práve oblasti životného prostredia. Za sebou už majú aj prvé školenie."
Zelená linka – 02/59561234
Ladislav Štibrányi, poradca rektora STU Bratislava: "Dali sme dohromady taký veľmi silný tím a chceme ho použiť na to, aby občania, keď sa niekde dovolajú alebo na túto linku dovolajú, tak ich veci sa budú rýchlo riešiť a posúvať ďalej."
Hana Liptáková: "Školenie bolo zamerané najmä na komunikáciu s ľuďmi, ktorí na túto linku zavolajú. Operátori prvého kontaktu by im mali vedieť nielen pomôcť a poradiť, ale aj profesionálne zvládnuť emočne vypäté telefonáty."
Maroš Pavlovič, Právnická fakulta UK Bratislava: "Z Právnickej fakulty sme založili tím, ktorý sa skladá z piatich ľudí, ktorí sa budú venovať posudzovaniu jednotlivých podnetov občanov tak, aby skvalitnili výkon tejto zelenej linky."
Hana Liptáková: "Podľa ministra životného prostredia by už o pár dní mala byť spustená aj mobilná aplikácia na bezplatné telefonovanie."
Ján Budaj, minister životného prostredia SR: "Zelená linka je podľa mojej mienky príležitosť oznámiť ministerstvu životného prostredia všetky témy, podnety a tak isto aj akútne prípady, pri ktorých môžeme pomôcť."
Hana Liptáková: "Na objasňovaní environmentálnej trestnej činnosti sa bude podľa riaditeľa odboru envirokriminality na Prezídiu Policajného zboru Mária Kerna venovať aj 105 policajtov. Tí sú v tejto oblasti špeciálne školení."