Prejsť na obsah
Verejnosť

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Vedci zo Slovenskej technickej univerzity a spoločnosti Matador Group pracujú na alternatíve pľúcneho ventilátora. Chcú tak pomôcť v čase možnej krízy, keby nestačili aktuálne kapacity slovenských nemocníc. Jednoduché zariadenie by mohlo byť hotové o niekoľko týždňov."
Matúš Jaco, redaktor: "Na Fakulte elektrotechniky a informatiky má niekoľko akademikov v posledných dňoch plné ruky práce. Väčšinou na diaľku sa snažia vyrobiť zariadenie, ktoré bude aj slovenské zdravotníctvo zrejme v najbližších týždňoch potrebovať."
František Duchoň, zástupca riaditeľa Ústavu robotiky FEI STU: "Vychádza z takzvaného ambuvaku, ktorý je náhradou pľúcnej ventilácie. Štandardne sa tento ambuvak stláča rukou. Naším cieľom je vytvoriť akúsi mechanickú ruku, ktorá tento vak bude stláčať."
Matúš Jaco: "Ľudsky povedané, ide o hlúpejšieho súrodenca dnes už vysoko sofistikovaných a zároveň aj extrémne drahých profesionálnych pľúcnych ventilátorov. Slovenské nemocnice ich podľa analytikov ministerstva zdravotníctva majú do 550 kusov a v prípade najčernejších scenárov aktuálneho vývoja nebudú stíhať obslúžiť každého pacienta v kritickom stave."
František Duchoň: "Toto má byť len akási z núdze cnosť, nejaká taká katastrofická náhrada, to nazvem, že keď by už nič iné nebolo k dispozícii, aby sme to vedeli vytiahnuť zo šuplíka a tým lekárom pomôcť."
Matúš Jaco: "Koncept konzultujú dizajnéri s lekármi z Jesseniovej Lekárskej fakulty v Martine. Mal by sa dať v desiatkach kusov vyrobiť aj z toho, čo zatiaľ existuje v dodávateľských skladoch na Slovensku."
Maroš Mudrák, šéf výskumu spoločnosti Matador Group: "Tým, že robíme to kvázi modulárne, tak ak dôjde dajme tomu jeden motor, že už nebude na trhu, tak vieme to prerobiť rýchlo na iný typ motora."
Matúš Jaco: "Podľa optimistického scenára by funkčný prototyp mohol byť hotový už počas víkendu. Sériová výroba by tak potom mohla začať do 2 týždňov."