Prejsť na obsah
Verejnosť


Startitup dnes pre teba vyberá pár šikovných mien slovenskej architektúry, ktoré rozhodne stoja za to Hoci v architektúre prevládajú muži, aj u nás sa nájdu ženy, ktoré vo svojom odbore vynikajú Fakulta architektúry v Bratislave vychováva skutočné talenty

Katarína Boháčová – Ateliér Art
Architekta s medzinárodnými skúsenosťami Katarína Boháčová je v súčasnosti súčasťou rodinnej firmy Ateliér Art, ktorá vznikla už v 80. rokoch. Je zakladateľkou medzinárodnej konferencie o verejných priestoroch PUBLIC SPACES a prax s akademickou činnosťou prepája na fakulte architektúry v Bratislave, kde vyučuje, prednáša a publikuje.
V rámci výskumu sa zameriava na tzv. metódu „research by design“ a preveruje tak novinky v aktuálnych nástrojoch, stratégiách a trendoch pri tvorbe verejných priestorov. Katarína sa venuje najmä popularizácií architektúry na Slovensku, a to najmä prostredníctvom eventov, prednášok, workshopov a konferencií, ktoré realizuje v spolupráci s mestskou samosprávou, odbornou a laickou verejnosťou.
zdroj: asb.sk/atelierart.sk

Zuzana Patrášová – pavlech architekti
Táto absolventka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity už viac ako rok pôsobí v štúdiu pavlech architekti. Na kolegyňu sme sa opýtali zakladateľa štúdia, Mareka Pavlecha: „Podieľa sa skoro na všetkom čo „prejde“ ateliérom. Máme celkom pestré portfólio. Od menších interiérov a rodinných domov, cez väčšie domy a momentálne ukončujeme štúdiu pre areál cateringovej firmy.“ Zuzana bola dôležitou členkou tímu napríklad pri projekte trnavského komerčného priestoru Café Bábovka, rodinného domu v Dolnom Srní alebo kaviarne café Republika v Žiline.
zdroj: pavlecharchitekti.sk

Eva Babuliaková – MEB architects
Jedna zo zakladajúcich členiek ateliéru MEB architects, Eva Babuliaková, je taktiež absolventkou FA STUBA a má za sebou bohaté skúsenosti. Od roku 2015 je autorizovanou architektkou a v súčasnosti vo svojom ateliéri spolu s manželom pracuje na projektoch širokého portfólia. „Moje hlavné zameranie je na bytovú architektúru. Radi vymýšľame nie úplne štandardné formy bývania – na úzkych pozemkoch, svahoch, v prielukách, v ruchu mesta, ako aj v typickom tvarosloví dediny.“
Najviac slovenskú verejnosť zaujalo štúdio MEB architects projektom japonských domčekov v Bratislave. V Ružinove má vyrásť radová zástavba šiestich domčekov, ktoré sú inšpirované práve východnou architektúrou a s priestorom pracujú veľmi premyslene. Aktuálnym zameraním ateliéru je práve vstup modernej architektúry do už existujúceho charakteru ulice alebo vysporiadanie sa s problematikou rozrastajúceho sa mesta smerom do dediny, respektíve keď sa dedina stáva súčasťou mesta.
zdroj: MEB architects

Jana Tartaľová – Archholiks
Ďalšia absolventka FA STUBA v Bratislave sa na doktorandskom štúdiu venovala problematike špecifikácie prostredia pre ľudí s autizmom. Ateliér ARCHHOLIKS založila hneď po ukončení štúdia spolu s priateľom a dnes už manželom Ing.arch. Michalom Tartaľom. Podľa vlastných slov sa v práci snaží vytvárať najmä funkčné, hravé, flexibilné a ekologicky prijateľné prostredie. Chce prekvapovať kreatívnymi a originálnymi nápadmi, ukázať priestor „inak“ a hľadá a rozvíja riešenia, ktoré disponujú konceptom, kvalitou, komplexnosťou, nápaditosťou a sviežim pohľadom.
V poslednom období úzko spolupracuje s MIMO Architektami. Medzi projekty, ktoré jej najviac prirástli k srdcu, patrí napríklad transformácia rodinného domu zo 60. rokov alebo dizajn nových kancelárskych priestorov a showroom-u MERCHYOU. „Musím povedať, že v každom projekte je niečo, čo je mojou srdcovkou a na čo som hrdá. Som hrdá najmú na to, keď sa návrh pretaví do realizácie a výsledok je ďaleko lepší ako návrh.“
zdroj: Janka Tartaľová/archinfo.sk/Michal Tartaľ

Martina Ťažká – Mao & Lao architekti
Rodáčka z Banskej Bystrice je v súčasnosti aktívnou redaktorkou najznámejšieho slovenského portálu o architektúre, archinfo.sk, na ktorom sme všetky tieto šikovné dámy našli. Je absolventkou FA STUBA a po škole spolu s Ladislavom Michalkom vytvorili základ pre vznik dynamického ateliéru s názvom Mao & Lao Architekti.
Vo svojej tvorivej práci sa venuje najmä interiérom, no na svojom konte má aj niekoľko architektonických a urbanistických štúdií, a teda v porfóliu tohto štúdia nájdeš nielen originálne interiéry bytov, domov či komerčných priestorov, ale aj návrh toho, ako by mohla vyzerať Račianska ulica či areál Prírodovedného ústavu Slovenskej akadémie vied.

[startitup.sk 14/02/2018]
Autor: Mária Ambrozová
Link: https://www.startitup.sk/local-toto-je-5-profesionalnych-slovenskych-architektiek-ktore-vytvorili-naozaj-paradne-projekty/