Prejsť na obsah
Verejnosť

Ján Volko dobehol druhý na 60 metrov na halových ME v Belehrade
Jeho príbeh je fascinujúci. Ján Volko sa venuje atletike len niečo vyše troch rokov.
Keď mal štyri roky, zúčastnil sa na hodovom behu, na ktorom skončil posledný. Vtedy by zrejme málokto predpokladal, že sa z tohto malého chlapca raz stane najrýchlejší slovenský šprintér a aktuálne už aj halový vicemajster Európy na 60 metrov. Ján Volko svoju rýchlosť rozvíjal postupne. Najskôr na futbalových trávnikoch, z ktorých postupne prešiel na atletickú dráhu. „Musíme poďakovať jeho futbalovému trénerovi, že ho nechával vysedávať na lavičke a možno aj preto si vybral atletiku,“ skonštatovala jeho atletická trénerka Naďa Bendová.
Uveril až s medailou
Na halové majstrovstvá Európy šiel dvadsaťročný atlét so skromnými ambíciami. Hoci vedel, že zo všetkých šprintérov má ôsmy najrýchlejší čas, želal si, aby postúpil aspoň z rozbehov. Napokon v nich dosiahol výkonom 6,68 piaty najlepší čas. V semifinále bol celkovo tretí a výkonom 6,62 prekonal o tri stotiny tridsaťročný slovenský rekord Ľuboša Chochlíka. Ako prvý Slovák v histórii sa dostal do finále najkratšieho šprintu na vrcholnom podujatí. V ňom predviedol fantastické divadlo a výkonom 6,58 si vybojoval striebornú medailu. Po pretekoch si s ním členovia slovenskej výpravy pripili na jeho životný úspech. Do postele zaľahol o druhej v noci. Spal päť hodín a ešte aj po prebudení si nebol úplne istý, či sa mu to len nesnívalo. „S trénerkou sme sa bavili, či je to naozaj realita a či ma nečakajú rozbehy až dnes. Úplne tomu uverím, až keď budem mať na krku medailu,“ reagoval Volko.
Zostane nohami na zemi
Pre slovenskú atletiku je to štvrtá medaila z halových majstrovstiev Európy. Zlato získal guliar Mikuláš Konopka a dva bronzy má v zbierke trojskokanka Dana Velďáková. „Neplánujem veľké oslavy. Nemám ich rád a radšej ostanem pri zemi,“ naznačil študent informačných technológií na STU v Bratislave. Po finále si so všetkými súpermi podal ruku na znak svojho rešpektu. Po dobehnutí sa v ňom miešali rôzne pocity. „Ako prvé som poďakoval pánu Bohu, že ma neskutočne požehnal svojimi milosťami a darmi. Tam hore ma musia mať radi.“ V priebehu jedného dňa zvládol tri náročné behy. V každom ďalšom sa dokázal vybičovať ešte k lepšiemu výkonu. „Mám natrénované a vedel som, že som schopný to zvládnuť. Avšak, že budem vo finále až taký rýchly, som nečakal. Stále mám pocit, že sa mi to sníva,“ dodal.
Veľká pochvala od víťaza
V prípade kvalitnejšieho štartu mohol bojovať aj o zlato. Na víťazného Brita Richarda Kiltyho stratil štyri stotiny sekundy. V záverečných metroch z jeho náskoku poriadne ukrajoval. „Ľudia mi hovorili, že keby sme bežali o desať metrov viac, možno je výsledok iný. Ja si to nemyslím. Richard je rýchly aj na stovke. Je to výborný šprintér.“ Dvojnásobný majster Európy z Británie mu kompliment vrátil v mixzóne. „Big future (veľká budúcnosť),“ povedal Volkovi a uznanlivo ho potľapkal po pleci. Počas rozhovoru mu gratuloval aj bývalý český desaťbojár Tomáš Dvořák. „Blahoželali mi viaceré atletické osobnosti. Beriem to však všetko s pokorou. Nechcem si teraz dávať prehnané ciele, nerobí to dobrotu a príliš to nepomáha,“ uznal slovenský atletický hrdina.
Teší sa na obľúbenú disciplínu
Jeho príbeh je fascinujúci, keďže sa atletike naplno venuje len niečo viac ako tri roky. Trénersky ho formujú Naďa Bendová a Róbert Kresťanko. „Môj úspech je do veľkej miery aj ich zásluha. Ďakujem aj rodičom, že ma priviedli k atletike, fyzioterapeutke Janke Závadskej, doktorovi Marekovi Vaňovi, Andrejovi Bendovi, že do mňa investoval peniaze, a všetkým, ktorí mi pomáhajú.“ Druhým miestom z európskeho šampionátu si talentovaný šprintér zrejme zlepší aj finančné podmienky. Na jednu sezónu si doteraz musel vystačiť s rozpočtom 7-tisíc eur. „Verím, že teraz by to už mohlo byť lepšie a nemal by som mať núdzu o peniaze,“ tvrdí. Jeho trénerka prezradila, že cieľom v letnej sezóne je priblížiť sa na stovke k času 10,20 a na dvojnásobnej trati k méte 20,40. „Teraz budem dva mesiace tvrdo pracovať a uvidíme, na čo to bude stačiť. Teším sa však na svoju obľúbenú dvojstovku,“ uzavrel.
6,58 bol výkon Jána Volka vo finále na 60 m a zároveň nový slovenský rekord.