Prejsť na obsah
VerejnosťBRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) navrhli projekt SmartParking, ktorý môže vyriešiť problém s parkovaním vo väčších mestách. Projekt už začali testovať v Žiari nad Hronom, vyskúšajú ho aj v Šali.
„Študujeme v Bratislave, takže dopravné zápchy a nervóznych šoférov dôverne poznáme. Naše skúsenosti a dáta, ktoré sme našli, potvrdzujú, že väčšinu dopravných zápch v meste spôsobujú šoféri hľadajúci parkovacie miesta. Zbytočné krúženie po uliciach má za následok aj vyššie množstvo spotrebovaného paliva, a teda viac emisií,“ vysvetlil jeden z členov tímu študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU Stanislav Vnenčák.
Ako agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, tím ôsmich študentov riešil projekt v rámci predmetu tímové projekty.
„Dnes sa na parkoviskách stretávame s monitorovaním voľných miest prostredníctvom kamier či v prípade garáží so senzormi nad parkovacími miestami. Kamera však nedokáže zmonitorovať parkovacie miesta napríklad na dlhšej ulici, má problém s prekážkami, ako sú stromy či múry, nevidí za roh, a navyše, je pomerne drahým riešením,“ vysvetlil Martin Hoang z tímu s tým, že na projekte spolupracujú s tímom z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorý vyvinul špeciálne pre projekt bezdrôtové senzory. Tie sa ľahko inštalujú na vozovku, majú široký dosah a bez nabíjania vydržia sedem rokov.
Bonusom je i aplikácia, ktorá prináša informácie na jednej strane šoférom, a na druhej strane mestám. Šoférom umožní rýchlo nájsť parkovacie miesto. Mestám zase zbierať a vyhodnocovať štatistiky o obsadenosti parkovacích miest v jednotlivých zónach a získať grafy a predpovedné modely obsadenosti.
„Systém inteligentného parkovania je zatiaľ navrhnutý ako webová aplikácia, ktorá je optimalizovaná pre mobilné aj desktopové zariadenia, takže je možné ju využívať pohodlne z domova i z automobilu. Pripravujeme však i mobilnú aplikáciu,“ uzavrel Samuel Púčať z tímu.

[webnoviny.sk 22/09/2018]
Autor: SITA
Link: https://www.webnoviny.sk/studenti-stu-navrhli-projekt-smartparking-ktory-mal-vyriesit-problemy-s-parkovanim/