Prejsť na obsah
Verejnosť

Súťaž Road2FEI 2021 mala za cieľ pritiahnuť mládež a študentov k technike alebo programovaniu  zábavnou formou. Študenti  tak mali za úlohu vytvoriť autonómny robot, ktorý by bol schopný prejsť a zdolať stanovenú dráhu, pričom by ju mal prejsť v čo najkratšom čase. Okrem tejto technickej časti sa však do úvahy bral aj celkový dizajn a propagačné aktivity tímu.

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU (FEI STU) v Bratislave ako hlavný organizátor sa spoločne so spoločnosťou HUMUSOFT s.r.o. a s neziskovou organizáciou INVENTUM rozhodli vtiahnuť stredoškolákov, ale aj žiakov zo základných škôl viac do diania robotiky. Vymysleli preto súťaž, v ktorej sa mohli študenti zapojiť do stavby vlastného robota. Koronavírus však všetko, čo sa dalo, premiestnil do online prostredia.

Súťaž si pod patronát zobral profesor František Duchoň (FEI STU), ktorý vidí v podobných aktivitách pridanú hodnotu práve pre mladých ľudí.
„Robotika má pred sebou svetlú budúcnosť. Ukazujú nám to stále narastajúce čísla nasadených robotov nielen v priemysle, ale aj v oblastiach ako stavebníctvo, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, v domácnostiach alebo aj v súvislosti s ochranou zdravia pri pandémii COVID-19,“ uvádza František Duchoň z FEI STU v Bratislave a pokračuje: „Boli nasadené rôzne dezinfekčné roboty či roboty, ktoré pomáhali v laboratóriách alebo drony, ktoré bezkontaktne prenášali rôzne typy materiálu – od potravín po biologické vzorky.“

Viac si prečítate na:
https://www.nextech.sk/a/Stredoskolaci-si-postavili-vlastneho-autonomneho-robota–Prezentovali-ho-vo-virtualnom-svete