Prejsť na obsah
Verejnosť

Nový bioplast sa rozloží aj v domácom komposte. Môže sa použiť na výrobu príborov, plastových nádob, obalových či mulčovacích fólií.
Slovenskí vedci predstavili nový druh biologicky rozložiteľných plastov, na ktorých výrobu slúži použitý fritovací olej. Tím zo Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorý už požiadal o udelenie patentu na tento plast, na projekte spolupracuje s brnianskym Vysokým učením technickým. „Tento bioplast sa nerozkladá len v podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote päťdesiat a viac stupňov Celzia, ale aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote dvadsať až tridsať stupňov. Testujeme rozkladanie v bežnej pôde a v morskej vode, kde, zdá sa, takisto dokáže degradovať,“ uviedol profesor Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Pavel Alexy. Tím STU spolupracuje na možnostiach využitia vynálezu v praxi aj s firmami a univerzitami.

Návrh na zákaz plastov
Za príklad možného použitia bioplastov univerzita označila výrobu príborov, plastových nádob, obalových fólií či mulčovacích fólií, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve. Okrem toho by sa mohli využívať v zdravotníctve ako dočasné implantáty pri riešení komplikovaných zlomenín. STU o novom druhu bioplastov informovala krátko po tom, čo Európska komisia navrhla zákaz jednorazových plastových slamiek, riadu a ďalších plastových výrobkov na jedno použitie, ak pre ne existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy. Tieto opatrenia zdôvodnila snahou chrániť životné prostredie a obmedziť znečistenie oceánov. STU spolu so Slovenskou akadémiou vied už skôr vyvinula bioplast, ktorý možno vyrobiť z iných surovín než najnovší typ biologicky rozložiteľných plastov. Aj na spomínaný bioplast podala patentovú prihlášku. (čtk)
Bioplast sa rozkladá aj v podmienkach domáceho kompostu. Testujeme ho aj v bežnej pôde a v morskej vode.