Prejsť na obsah
Verejnosť

Splnený sen!
Mašér Lukáš Packo (22) sa k psím záprahom dostal ako desaťročný. Okamih, ktorý ho k tomu priviedol, si bude pamätať navždy. Mal len päť rokov, keď ho do saní ťahaným psami posadil otec.
Šport založený na priateľskom pute so zvieraťom v sebe skrýva aj kus umeleckého nadania - minimálne na schopnosť rozumieť psom a dokázať ich motivovať k najlepšiemu výkonu. Preteká so sibírskymi huskyami Eddym a Sisi a hoci má záprah zložený z nich dvoch len dva roky, dokázal ich dostať medzi európsku špičku.
Dvanásť rokov driny sa oplatilo. Lukášovi Packovi (22) sa podarilo na pretekoch na majstrovstvách Európy FISTC v rakúskom Ottenschlagu, ktoré sa konali v novembri minulého roku, obsadiť krásne tretie miesto. „Som šťastný, že sa mi to podarilo, nemohol som uveriť,“ opisuje svoje pocity študent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na treťom mieste sa umiestnil spomedzi 193 pretekárov zo 17 štátov sveta, a to sa mašérovaniu venuje len vo voľnom čase.
K láske k psom ho priviedol otec, ktorý so psími záprahmi pretekal a on po ňom prevzal žezlo. Lukáš hovorí, že športovať so psami chce najmä dostatok času, trpezlivosť a vytrvalosť. Jeho psí záprah sa nestratil ani na pretekoch Svetového pohára Worlds Cup WSA Veľkej cene Zuberca 2017, kde obsadil siedme miesto.

Veľký úspech za dva roky
„Neťahajú to spolu dlho, len dva roky, ale výborne im to ladí,“ hovorí Lukáš o psom páre Eddy a Sisi. „Eddyho mám od narodenia, keďže nie sme len pretekári, ale aj chovatelia. Sisi som kúpil na Slovensku. Je to nákladný šport, najmä na stravu pre psy, ubytovanie na pretekoch, dopravu a čas, ktorý venujete každý deň psom,“ hovorí Lukáš.
S chlpáčmi trávi počas tréningových dní aj niekoľko hodín, kým nezabehnú osem až desať kilometrov. Študenta s nimi najviac spája priateľstvo a chuť pretekať. „Je to hobby, životný štýl, ktorým žijete celý rok. Môžete do tohto športu investovať tisíce eur, no ak si jazdíte doma so psami len pre radosť, tak to veľa stáť nemusí. Preto vám nik nepovie, koľko šport stojí, je to individuálne,“ dodáva mladík.

Eddy, šprintér
Eddy je rýchly šprintérsky pes, ktorý keď vidí rovinu alebo uháňa z kopca, letí ako šíp. Má rýchle reakcie a dokáže bežať veľkou rýchlosťou.
Sisi, vytrvalá
Vlkosivá sučka Sisi je takisto sibírsky husky a neohrozene ide za cieľom. Keď chytí svoje tempo, ťahá ako neúnavná vytrvalá maratónska bežkyňa aj Eddyho.