Prejsť na obsah
Verejnosť

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska včera otvoril Výskumné centrum ESET, ktoré sa bude venovať informačnej bezpečnosti. Jeho vznik je spoločným projektom – ide o spoluprácu spoločnosti ESET, Slovenskej technickej univerzity (STU) a Univerzity Komenského v Bratislave (UK) a bude sa nachádzať v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU. V týchto priestoroch budú tiež prebiehať cvičenia voliteľného predmetu Základy reverzného inžinierstva. "V ESETe používame reverzné inžinierstvo najmä na odhalenie skrytej činnosti vírusov a iného škodlivého kódu, je však využiteľné aj v iných oblastiach informačných technológií, napríklad na analýzu či optimalizáciu kvality a spoľahlivosti kódu," vysvetľuje Juraj Malcho, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti ESET, ktorý bude centrum i riadiť. Na predmet sa môžu prihlásiť študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, Fakulty informatiky a informačných technológií STU a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.
Okrem prezidenta, ktorý je mimochodom absolventom bývalej Elektrotechnickej fakulty STU, otváral centrum aj rektor STU Robert Redhammer, rektor UK Karol Mičieta a za spoločnosť ESET tu bol jej generálny riaditeľ Richard Marko. Títo predstavitelia zároveň podpísali aj memorandum o spolupráci. ESET zamestnáva vo svojej bratislavskej centrále a košickej pobočke mnoho absolventov zúčastnených fakúlt. Tí pracujú nie len na zlepšení detekcie škodlivého kódu, ale aj na samotnej architektúre antivírusového softvéru.
Prednášky predmetu Základy reverzného inžinierstva budú prebiehať v priestoroch UK, cvičenia vo Výskumnom centre ESET na FIIT STU a predmet budú vyučovať bezpečnostní experti spoločnosti ESET. Počas letného semestra 2014/2015 tu bude spolu 24 študentov.