Prejsť na obsah
Verejnosť

Rómovia z malej obce pri Prešove budú bývať skromne, ale vo svojom. V rómskej osade v Kojaticiach sa 22.októbra 2013 uskutočnil "Deň otvorených dverí" na nových jednoduchých domoch, ktoré si miestni obyvatelia postavili svojpomocne. 

Nové domy si noví obyvatelia nielen postavili, ale podieľali sa aj na ich návrhu. Pre každé z troch nových obydlí bol vytvorený samostatný návrh participatívnym spôsobom.

Projekty vytvorili architekti – dobrovoľníci z Fakulty architektúry STU, ktorí navštívili osadu počas workshopu v novembri minulého roku. Po menej ako roku už v osade stoja prvé domy.

"Participatívna architektúra pri návrhu bývania v to kontexte sa na Slovensku ešte nevyskúšala. Veríme, že ak pri návrhu domu zohľadníme konkrétne potreby jeho obyvateľov, vytvoria si k nemu pozitívny vzťah," hovorí Michal Sládek, koordinátor programu bývania, doktorand Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

"Prvá etapa výstavby je tesne pred dokončením. V nasledujúcej sezóne plánujeme postaviť ďalšie štyri objekty a venovať sa aj verejnému priestoru a infraštruktúre,"dodáva Sládek.

Celý projekt zastrešuje nezisková organizácia Člověk v tísni Slovensko v rámci Programu bývania.Tento program sa dlhodobo venuje hľadaniu alternatívnych riešení problému nevyhovujúceho bývania v rómskych osídleniach, ktoré by sa dali využiť v rôznych lokalitách Slovenska.

Bývanie v Kojaticiach však nie je zadarmo. Rodina, ktorá má záujem zlepšiť svoje bývanie, musí najskôr vstúpiť do jednoročného sporiaceho programu. Ak preukáže schopnosť odkladať si peniaze, získa mikro-pôžičku vo forme materiálu a môže si pod odborných dohľadom svoj dom postaviť. Pozemok si musí riadne prenajať od obce.Starosta obce Anton Aštary verí, že sa postupne pridajú aj ďalšie rodiny.

Projekt v Kojaticiach je výsledkom širokej spolupráce neziskovej organizácie Člověk v tísni Slovensko a miestnej samosprávy s mnohými partnermi. Projekt podporil Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácií Pontis a aj Vysoká škola sv.Alžbety.

Fakulta architektúry Slovenskej technickej Univerzity prispela odborne - jej študenti sa zapojili ako dobrovoľníci do prípravy projektov obydlí a aj do samotnej výstavby. Nezisková organizácia ETP Slovensko priniesla svoj sporiaci program.


Konzultácie s klientmi nad projektom domu:


Domy v osade:

domy v osade kojatice