Slovenská technická univerzita v Bratislave má nových profesorov. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala v utorok 26. marca 2024 profesorov Michala Krajčíka, Tibora Schlossera, Valentina Vranića a Danu Seyringer. Kvalitu pedagogického zboru STU zvýšia aj dvaja noví hosťujúci profesori – Vojtech Ferencz a Pierre Ruterana.
V príhovore na slávnostnom vymenovaní profesorov prezidentka zdôraznila, že akademický titul profesora znamená záväzok. „Čo by vás všetkých určite malo spájať, je záujem, aby na našich vysokých školách vládla slobodná a motivujúca atmosféra. Aby z nich vychádzali odborne zdatní absolventi pripravení vykonávať svoje povolania. Aby sme ako spoločnosť dokázali lepšie obstáť zoči-voči problémom a skúškam, ktoré nás v budúcnosti čakajú," povedala hlava štátu.
Prezidentka vymenovala 39 nových profesorov, štyria z nich inaugurovali na STU:
Prof. Ing. Michal Krajčík, PhD. v odbore pozemné stavby
Počas takmer 15-ročného pôsobenia na Stavebnej fakulte STU v Bratislave vytvoril a naďalej rozvíja vlastnú vedeckú školu. Jej ťažisko je v oblasti energetickej efektívnosti a vnútorného prostredia budov s dôrazom na technológie sálavého vykurovania a chladenia. Ako člen viacerých fakultných a medzinárodných kolektívov sa podieľal na rozvoji a testovaní súvisiacich technológií. Významný je jeho prínos v oblasti rozvoja metód experimentálnych analýz kvality vnútorného prostredia v oblasti distribúcie tepla a vzduchu s využitím moderných numerických výpočtových metód. Úroveň jeho vedecko-výskumnej činnosti dokladujú práce publikované v medzinárodných vedeckých časopisoch, na ktoré získal stovky citačných ohlasov.
Prof. Ing. Tibor Schlosser, CSc. v odbore inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
Je uznávanou vedeckou a pedagogickou osobnosťou, významná je jeho vedeckovýskumná, odborná, prednášková, projektová a expertízna činnosť. Výsledky jeho vedeckovýskumnej činnosti majú aj medzinárodný ohlas. Súčasne je praxou vyhľadávaným odborníkom v oblasti mestského a dopravného inžinierstva, dopravného plánovania a urbanizmu, návrhu inteligentných dopravných systémov a tiež dopravného manažmentu. Počas pôsobenia na Stavebnej fakulte STU v Bratislave vytvoril a naďalej rozvíja vlastnú vedeckú školu, zameranú na dopravné inžinierstvo, dopravné plánovanie a inteligentné dopravné systémy.
Prof. Ing. Valentino Vranić, PhD. v odbore aplikovaná informatika
Takmer 25 rokov sa venuje metodológii vývoja softvéru, výsledky svojho výskumu prezentoval v piatich publikáciách kategórie A+. Jeho výstupy vyvolali 145 citačných ohlasov, z toho 92 citácií je indexovaných v databázach WoS a Scopus, pričom za posledných päť rokov ich je 29. Zúčastňuje sa viacerých medzinárodných programov, viaceré viedol. Je členom Hillside Board of Directors, zakladateľskej a riadiacej organizácie eminentnej medzinárodnej vedeckej konferencie v oblasti vzorov Pattern Languages of Programs. Od roku 2019 je členom riadiaceho výboru European Conference on Advances in Databases and Information Systems (ADBIS).
Prof. Dr. Habil. Dana Seyringer, PhD. v odbore elektronika
Je významnou a uznávanou vedeckou osobnosťou, členkou programových výborov viacerých medzinárodných konferencií v oblasti aplikovanej fyziky, optiky a fotoniky. Pôsobí na Forschungszentrum Mikrotechnik, Fachhochschule Voralberg Dornbirn v Rakúsku.
Vedecká rada STU na zasadnutí 20. marca 2024 schválila dva návrhy na uzatvorenie pracovného pomeru na miesto vysokoškolského učiteľa vo funkcii hosťujúceho profesora:
Doc. Ing. Vojtech Ferencz, PhD., v študijnom odbore Strojárstvo – Priemyselné inžinierstvo na MTF STU
Dlhodobo pôsobí vo vysokých riadiacich pozíciách v priemysle a štátnej správe. Podieľal sa na riešení viacerých výskumných projektov, odborných publikáciách a výstupoch vo vedeckých monografiách, vedeckých prácach a vysokoškolských učebniciach, podieľal sa na patentoch. Pedagogicky pôsobil na Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach. Jeho významné odborné vedomosti a bohaté praktické skúsenosti budú využité tak v pedagogickej, ako aj vo vedeckovýskumnej činnosti. Bude viesť špecializované prednášky predovšetkým pre študentov inžinierskeho a doktorandského štúdia v študijnom programe „Priemyselné manažérstvo“, špecificky so zameraním na manažérske a finančné kompetencie a viesť záverečné práce z uvedených oblastí.
Dr. Pierre Ruterana v študijnom odbore Elektronika a fotonika na FEI STU
Pôsobí ako riaditeľ výskumu Centra pre výskum iónov, materiálov a fotoniky (Centre de Recherche sur les Ions, les Matériaux et la Photonique, skrátene CIMAP) v Caen, Francúzsko. Ako prínos pôsobenia Dr. Ruterana na pozícií hosťujúceho profesora na FEI STU možno očakávať nielen rozvoj vedy a výskumu, ale aj prínos v oblasti pedagogiky. Predpokladá sa najmä prínos vo výučbe v rámci študijného programu Elektronika a fotonika, napr. vo forme vybraných prednášok pre doktorandov o elektrónovej mikroskopii a vo vedení diplomových a doktorandských prác. Fakulta a univerzita by taktiež chcela využiť odbornosť a skúsenosti Dr. Ruterana na získanie spoločných Európskych projektov v rôznych oblastiach priamo alebo nepriamo súvisiacich so štúdiom pokročilých materiálov pre elektroniku.
Zdroj: prezident.sk