Prejsť na obsah
Verejnosť

V aktuálnej ankete o Slovenku roka 2016 je na ocenenie nominovaná aj Prof. Ing. VIERA STOPJAKOVÁ, PhD., prodekanka pre vedu a výskum Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, profesorka na Ústave elektroniky a fotoniky tejto fakulty.

V ankete môže hlasovať aj verejnosť na webe ankety.

Mená víťaziek jednotlivých kategórií, ako aj absolútnej víťazky ankety Slovenka roka 2016 sa verejnosť dozvie 5. júna na RTVS počas televízneho prenosu z historickej budovy SND.

prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD. pracuje v oblasti mikroelektroniky, konkrétne v návrhu a implementácii obvodov a systémov integrovaných na čipe. Podieľala sa na riešení viac ako dvadsiatich domácich a medzinárodných projektov základného a aplikovaného výskumu. Vedie výskumný kolektív, ktorý spolupracuje s našimi aj zahraničnými inštitúciami. Je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 180 vedeckých článkov a príspevkov na medzinárodných konferenciách. Absolvovala stáže a výskumné pobyty v USA, Kanade, Belgicku. Je autorkou dvoch US patentov.

V rozhovore pre portál vedanadosah.sk profesorka Stopjakova na otázku, čo považuje za najväčší pracovný úspech, odpovedala: „Vo výskume sa často tešíme z drobných krôčikov posúvajúcich nás vpred. V tomto zmysle ma veľmi teší, že sa mi podarilo zvládnuť priekopnícku prácu a vybudovať na Slovensku mladý vedecký tím, ktorý úspešne rieši medzinárodné výskumné projekty v oblasti návrhu a využitia integrovaných obvodov. Za podstatnú časť môjho povolania považujem prácu so študentmi a preto som šťastná, že pod mojím vedením ukončilo fakultu už mnoho absolventov a doktorandov. Je to úžasný pocit, keď vidím svojich bývalých študentov ako úspešných vedcov, zakladateľov malých firiem či pracovníkov nadnárodných spoločností. Som rada, že môžem byť aktívnym svedkom toho, ako veľmi sa mikroelektronika a ďalšie technológie menia a uľahčujú náš každodenný život.“

Rozhovor s profesorkou Vierou Stopjakovou o Kompetenčnom centre inteligentných technológií pre elektronizáciu a informatizáciu systémov a služieb nájdete aj na  modernamedicina.sk

profesorka Stopjakova