Prejsť na obsah
Verejnosť

Nové online kurzy matematiky v MATLAB Academy bezplatne dostupné aj pre študentov STU.
Spoločnosť MathWorks na portáli MATLAB Academy sprístupnila 4 nové online kurzy základov numerickej matematiky. Ide o kurzy:

Solving Nonlinear Equations with MATLAB
Solving Ordinary Differential Equations with MATLAB
Introduction to Linear Algebra with MATLAB
Introduction to Statistical Methods with MATLAB

Kurzy sú určené študentom a učiteľom vysokých škôl, ktoré majú celouniverzitnú licenciu programu MATLAB typu TAH, medzi ktoré patrí aj Slovenská technická univerzita.
Všetky kurzy sú koncipované tak, že nezaberú viac ako dve hodinky času, po absolvovaní dostanete pdf certifikát.

Kurzy nájdete na https://matlabacademy.mathworks.com

matlab študenti

Študenti a pracovníci STU majú od minulého roka k dispozícií plnú verziu MATLABu – skvelého nástroja na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Študenti a zamestnanci ho môžu používať na pracovných a osobných počítačoch aj na mobiloch a absolvovať zdarma certifikované kurzy.

MATLAB je interaktívny nástroj na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie, ktorý využívajú odborníci z rôznych technických oblastí od robotiky cez informačné technológie, chémiu, biotechnológie, výrobu až po architektúru či stavebníctvo.

MATLAB má akademický pôvod, za jeho vznikom stojí profesor Cleve Moler zo Stanfordskej univerzity. Do komerčnej verzie ho rozvinul so svojimi študentmi, najmä Jackom Littleom, ktorý je dodnes riaditeľom firmy, čo začínala ako univerzitný startup. Prvým klientom bola MIT (Massachusetts Institute of Technology), Technologický inštitút  v Massachusetts, ktorá kraľuje rebríčkom najlepších svetových univerzít.

Dnes má MATLAB tisícky používateľov po celom svete, nie len univerzity, ale aj komerčné firmy – banky a finančné inštitúcie vrátane našej NBS, svetové automobilky ako Volvo, Continental či Mercedes, firmy z oblasti informačných technológií ako Cisco, IBM či Apple či výrobných procesov ako Honeywell, Siemens či Emerson.                                                   

Slovenská technická univerzita v Bratislave MATLAB používala aj doteraz, ale s obmedzeným počtom nástrojov a pre obmedzený okruh laboratórií. Teraz je STU prvou univerzitou na Slovensku a v Česku, kde majú študenti k dispozícií plnú verziu Total Academic Headcount (TAH) MATLABu. Všetci študenti a aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. Podmienkou je pri registrácií použiť e-mail stuba.sk. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy, ktoré sú pre študentov ďalším bonusom na pracovnom trhu.