Prejsť na obsah
Verejnosť

12. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku Noc výskumníkov 2018 sa uskutoční 28. 9.2018 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Poprade.

PROGRAM

V programe sú okrem vedeckých stánkov, tiež súťaže, prednášky a workshopy.

Vo V-klube si môžete v piatok o 16tej hodine vypočuť prednášku prof. Ing. Ľubice Stuchlíkovej, PhD., z FEI STU na tému: Impérium kremíka. 

Za STU sa so stánkom Mikroplasty a mikropolutanty - problém súčasnosti!?   predstaví tím z FCHPT STU  Návštevníci sa budú môcť porozprávať s odborníkmi z oblasti environmentálnej chémie, ktorí v rámci výskumu hľadajú spôsoby ako vyčistiť odpadové vody od novodobých odpadov, ako sú zvyšky antibiotík či iných liekov a pesticídov. Tiež skúmajú situáciu v oblasti mikroplastov v slovenských vodách.

Z MTF chystá prezentáciu Ústav výskumu progresívnych technológií s názvom All you need is atom.   Vo vedeckom stánku Rover a 3D tlač vo vesmíre môžete stretnúť kolegov z FEI a SjF STU. Formulu na elektrický pohon predstaví STUBA Green Team.

Ďalšie stánky STU:  Skúmaj elektrickú energiu cez Virtuálnu realitu (FA STU, CEEV Živica), Chemický programátorKresliaci elektrónZvedavá CHÉMia,   Ako sa hrajú chemickí inžinieri (FCHPT), Čistíme SlovenskoLevitácia loptičky silou mysle (FEI), EduVirtual - zážitkové vzdelávanie, Inteligentné parkovanie (FIIT),

Noc výskumníkov

Mottom tohtoročného festivalu vedy je “Výskumníci v nás”. Cieľom je pripomenúť si, že každý z nás už ako dieťa zažil, aké je to byť vedcom: robili sme pokusy so sódou bikarbónou, pozorovali zvieratá v prírode, či sledovali hviezdy.

Na svoje "vedecké začiatky" si v rozhovore pre portál Noc výskumníkov zaspomínal i rektor STU Robert Redhammer:

Prvý vedecký pokus? Mohol som mať 7-8 rokov. Pamätám si, ako môj otec doma vyhodnocoval merania z roboty. Hľadal súvislosti medzi rôznymi parametrami, využíval pritom štatistické metódy a grafické zobrazenia. Keď som sa neustále vypytoval, rozhodol sa zadať mi úlohu: zistiť časový priebeh sedimentácie mlieka (bielej zrazeniny z ktorej sa robí tvaroh) v závislosti od času. Postavil mi na stôl odmerný valec a naplnil ho mliekom. Na milimetrový papier vyniesol osi grafu a kázal mi v pravidelných, niekoľkohodinových intervaloch zaznamenávať výšku usadzujúcej sa zrazeniny. Pamätám sa, že sa mi to spočiatku zdalo pomalé, nič sa dramaticky nemenilo. Neskôr som zabúdal odčítavať hodnoty, často ma musel na to upozorňovať. Vedec musí byť trpezlivý aj vytrvalý. Po pár dňoch som mal vynesených niekoľko bodov, ktoré sa dali pospájať a tak vznikol môj prvý skutočne nameraný graf. Tiež si spomínam, že som mal problém s ukončením tohto pokusu. Nevedel som, čo s prekysnutým mliekom, ako umyť odmerný valec a pamätám sa, že mi s tým pomáhala mama.  

Ďalšie pokusy v detstve, už na škole, ma však priviedli k tomu, čo som vyštudoval a čo robím. Bavila ma fyzika, viac ako matematika. Na základnej škole sme s učiteľkou (pani Masnou) robili pokusy, pamätám si na pokusy s rozkladom svetla na hranole – hralo to všetkými farbami. A tak som fyzike zostal verný, vybral som si štúdium elektrotechniky na STU."

V minulom ročníku sa festivalu zúčastnilo viac ako 180 000 návštevníkov.

Noc výskumníkov