Prejsť na obsah
Verejnosť

Napínavejšie a pre divákov pútavejšie preteky – taká bude tohtoročná Univerzitná regata. Tretí ročník pretekov vyvrcholí v sobotu 25. apríla 2015 o 15.00 hod na Námestí M. R. Štefánika pri Eurovea.

V prvých ročníkov súperili spolu posádky troch bratislavských univerzít – Slovenskej technickej univerzity, Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity. Tento rok sa pridajú aj posádky od susedov – z Rakúska a z Maďarska.

Univerzitná regata sa tento rok stáva súčasťou medzinárodných pretekov Capital Cup. V rámci podujatia sa uskutočnia preteky regát na Dunaji nielen v Bratislave, ale aj vo Viedni a v Budapešti.  Preteky sa tak zároveň otvárajú nielen univerzitným posádkam, ale aj posádkam, ktoré postavia športové kluby či priaznivci vodáctva.

Kým víťazi Univerzitnej regaty Bratislava budú známi hneď po pretekoch, víťazov celého Capital Cupu budeme poznať až po posledných pretekoch vo Viedni, ktorý sa uskutoční  16. mája.  (V Budapešti sa pretekalo 21. marca, osemveslica STU tu skončila na 6. mieste.) Víťaz Capital Cup-u bude tím, ktorý dosiahne najrýchlejší čas na všetkých troch podujatiach.

 Preteky regát v Bratislave sa konajú v sobotu 25.4. 2015  na Námestí M. R. Štefánika. Štart je plánovaný o 15:00 pri Devíne, kedy osemveslice odštartujú postupne po jednej a doveslujú do cieľa, ktorý je na úrovni sochy M. R. Štefánika pri OC Eurovea. Štartovať by malo viac ako 10 lodí, z toho tri s čisto ženskou posádkou. STU postaví tento raz dve lode, jednu tiež so ženskou posádkou.

Preteky budú trvať približne 45 minút. Priebeh pretekov bude možné sledovať v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke pri Eurovea.

„Capital Cup berie pod svoje krídla tri zabehnuté preteky osemveslíc na Dunaji a stretol sa s veľkou podporou veslárskych klubov. Naša regata má spájať a prehlbovať partnerské vzťahy krajín strednej Európy. Športové zápolenie v duchu fairplay umožňuje prezentáciu krajín, univerzít aj tímov.  Veríme, že aj vďaka tomuto podujatiu sa veslovanie ako pôvodne akademický šport bude tešiť čoraz väčšej obľube zo strany študentov a  veslárske podujatia budú lákať širokú verejnosť,“ povedal Milan Sokol zo Slovenskej technickej univerzity.

Ešte pred štartom Veľkej regaty – pretekov osemveslíc na Dunaji, začne na Namestí M. R. Štefánika Malá regata. Od 13- tej hodiny v nej budú na veslárskych trenažéroch súperiť tímy zložené zo študentov bratislavských univerzít.

 

Čo je to regata:

  • regata znamená preteky lodí, v tomto prípade preteky osemveslíc na Dunaji
  • ako regata boli prvý raz označené preteky lodí v Benátkach v 13. storočí
  • osemveslica je dlhá 18,5 metra a váži 92 kg, s posádkou a veslami sa váha blíži k jednej tone!
  • pretekári na osemveslici urobia asi 36 až 40 záberov za minútu, je to rýchlosť a sila, ktorá by dokázala za loďou utiahnuť aj vodného lyžiara
  • v anglofónnych krajinách je veslovanie univerzitným športom číslo 1, vo Veľkej Británii je viac ako 600 veslárskych klubov, len v Londýne okolo stovky. Známe sú preteky univerzít Oxford a Cambridge, ktoré sa konajú od roku 1829
  • pre porovnanie, v ČR je 33 veslárskych klubov a na Slovensku 5
  • na Slovensku vznikali prvé veslárske kluby na konci 19. storočia práve v Bratislave, z tohto obdobia pochádzajú aj prvé zmienky o pretekoch na Dunaji, preteky osemveslíc usporadúva aj Slovenský veslársky zväz.

 

Viac informácií www.univerzitna-regata.sk