Prejsť na obsah
Verejnosť

Simulovanú misiu na Mesiac viedla na Havaji astrobiologička zo Slovenska Michaela Musilová.
Vo februári sa na havajskej sopke Mauna Loa pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) uskutočnila simulovaná misia na Mesiac. Jej veliteľkou bola predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) astrobiologička Michaela Musilová. Výsledky vedeckej misie v budúcnosti poslúžia na prípravu budovania skutočnej základne pre ľudskú posádku na Mesiaci.
Lávové tunely
„Počas simulovanej misie naša posádka žila v dóme s priemerom len jedenásť metrov a von do terénu mohla ísť len v skafandri. Jedla stravu pre astronautov a mohla si dovoliť len osem minút sprchy za týždeň,“ opísala podmienky misie Musilová. Medzinárodná posádka robila vedecké experimenty a testovala technológie potrebné na budovanie základne na Mesiaci. Venovala sa aj vzdelávacím projektom, medzi ktorými bol aj experiment gymnazistov zo Skalice, s ktorým vyhrali súťaž Misia Mars. Vedecká posádka vďaka nim vypestovala špenát s použitím vlastných vlasov ako hnojiva. Ďalšie experimenty boli zamerané na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov v okolí stanice. Na Marse by sa v podobnom prostredí mohol skrývať život a na Mesiaci by sa v nich dali vybudovať základne pre ľudí. Musilová sa tiež venovala zlepšovaniu skafandrov a technológií, ktoré boli používané pri expedíciách do terénu. Mapovanie terénu robili členovia posádky pomocou dronov a kamier.
Raj na Mesiaci
Musilová sa pripravuje spoluorganizovať ďalšie kolo súťaže Misia Mars, viesť študentské práce a prehlbovať vesmírne projekty SOSA. K nim patria prednášky a popularizačné videá pripravené s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) zo simulovanej vesmírnej stanice na Havaji. Na FEI STU sa pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva. Výsledky z Havaja poslúžia na prípravu základne pod záštitou International Moonbase Alliance (IMA). Tvoria ju pracovníci vesmírnych agentúr, firiem a univerzít z celého sveta. Základňu na Mesiaci by chceli vybudovať v budúcom desaťročí. Názov Mahina Lani po havajsky znamená Raj na Mesiaci. Prototyp mesačnej základne by mal vzniknúť do dvoch rokov.