Prejsť na obsah
Verejnosť

Po úspešnom predstavení autonómneho vozidla na Slovensku v júni 2020, je uvedený projekt ďalším stavebným prvkom pre budúcnosť inteligentnej mobility na Slovensku. Tím sa neustále venuje novým technologickým inováciám, ktoré posúvajú možnosti využitia umelej inteligencie (AI) a smart technológií v doprave a automotive sektore. Technologickým partnerom  je spoločnosť Siemens, ktorá poskytla tímu jeden z kľúčových komponentov – Scaptor na zber synchronizovaných údajov z lidaru, kamier, GNSS systémov a prevádzkových údajov vozidiel s kapacitou až 15 TB za deň.

Prvá fáza sa začala  9.4., kedy prebehli prvé inštalácie technologických zariadení do autobusu Dopravného podniku mesta Bratislava, ktorý premáva ako linka č. 144  na trase z Koliby na Kamzík. Inteligentne vybavený autobus premával podľa cestovného poriadku na spomínanej trase v dňoch 10. a 11. apríla 2021. Inštalácie a následný zber údajov prebehli úspešne.
Druhá fáza bude prebiehať v termíne od 16.-18.4 2021, keď rovnaký zber údajov bude realizovaný na električke č. 1 v Bratislave.
V tretej fáze bude realizovaný zber údajov v spolupráci so Žilinskou univerzitou na autobusovej linke číslo 30 v meste Žilina.

Viac si prečítate na:
https://touchit.sk/pilotny-projekt-inteligentnej-smart-mobility-v-bratislave-a-neskor-aj-v-ziline/340004