Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenskí vedci zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity sa podieľali na medzinárodnom výskume o tom, či má klimatická zmena vplyv na veľkosť povodní. Výsledky boli publikované v prestížnom časopise Nature.
Na celom svete sa ročné škody spôsobené povodňami odhadujú na viac ako 100 miliárd dolárov a neustále stúpajú. Doposiaľ nebolo jasné, ako zmena klímy ovplyvňuje rozsah povodní. A práve tomu sa výskum venoval, doteraz totiž podľa Blöschla neboli skompletizované údaje, či sa to deje vo veľkých mierkach v rámci celej Európy.
Ovplyvňuje zmena klímy veľkosť povodňových udalostí? Doteraz dostupné údaje neboli dostatočné na to, aby sa zistilo, či tomu tak je alebo nie. Teraz sme túto otázku podrobne preskúmali a môžeme s istotou povedať: Áno, vplyv zmeny klímy je jasný,“ uviedol v Science Daily vedúci výskumu profesor Günter Blöschl z Viedenskej technickej univerzity.
Spoluautor štúdie profesor Ján Szolgay zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity na stránke Slovenskej technickej univerzity dodal, že na projekte spolupracovalo 35 vedeckých tímov a zhromaždili a analyzovali sa dáta z viac než 3 700 meracích staníc v celej Európe v rozmedzí rokov 1960 až 2010.

Viac si prečítate na:
https://science.hnonline.sk/klima-a-fyzika/2007730-nasi-vedci-skumali-vplyv-klimatickej-zmeny-na-povodne-vyskum-uverejnil-prestizny-casopis-nature