Prejsť na obsah
Verejnosť

Kreativite sa medze nekladú. Týmto heslom sa riadia aj doktorandi z Ústavu mechatroniky FEI STU v Bratislave. Vytvorili špeciálny film, ktorý je paródiou na obľúbenú komiksovú sériu Avengers. Podľa nich môže byť štúdium mechatroniky veľkou zábavou a týmto spôsobom sa odbor rozhodli prezentovať aj záujemcom o štúdium. Nový Čas zisťoval, koľko času venovali projektu a aké ohlasy si vyslúžil.
Iron man na vysokoškolskej pôde? V Ústave automobilovej mechatroniky FEI STU nič nemožné. Doktorandi sa rozhodli pripraviť na deň otvorených dverí originálne propagačné video. ,,Povedali sme si, že by sme chceli vymyslieť niečo väčšie a inšpirovali sme sa populárnou kultúrou, do ktorej film Avengers: Infinity War patrí," povedal jeden z autorov Erik Kučera (28). Titul si vybrali aj pre 6 kameňov nekonečna, ktoré sa v deji spomínajú, a každý niečo symbolizuje. Ako to súvisí so štúdiom na STU? Mladí ľudia si osvoja vedomosti z viacerých oblastí, veď napokon podobne získavali silu Avengeri. Ani oni nezískali kamene ihneď. ,,Stredoškoláci si totiž nevedia predstaviť, čo štúdium mechatroniky predstavuje. Tvoria ho 4 oblasti, aj preto nám napadla paralela medzi mechatronikou a kameňmi z komiksu," prezradil Kučera.
Makali 12 hodín denne
Propagačné video sa stalo trhákom. ,,Najťažšie bolo, že sme si všetko robili sami. Chceli sme, aby to bolo autentické," uviedol spolutvorca Oto Haffner (29). Finálnym úpravám venovali niekoľko týždňov aj 12 hodín denne. Obaja sú s dielom spokojní. ,,Avengeri a všeobecne komiksy sú populárne, takže si myslíme, že nám to vyšlo a zachytili sme aj podstatu nášho odboru," dodal Haffner. Film verne ukazuje podmienky, aké panujú v škole aj vďaka doktorandovi Erichovi Starkovi, ktorý je menovec jedného z hlavných hrdinov Avengerov iron mana Tonyho Starka. V komiksovom filme ho stvárnil populárny hollywoodsky herec Robert Downey Jr.

INŠPIRÁCIA Z HOLLYWOODU
Avengers: Infinity War
Žáner: Akčný, Sci-fi
Dĺžka: 149 minút
Premiéra: 27. apríl 2018
Herci: Robert Downey Jr., Scarlet Johansson, Tom Holland
ŠTUDENTSKÝ FILM
Avengeri: Päť kameňov mechatroniky
Tvorcovia: Študenti
FEI STU
Dĺžka: 10 minút
Výroba: 8 mesiacov
Premiéra: 30. január 2019