Prejsť na obsah
Verejnosť

Udrží 300 eur mesačne maturantov doma? Nové štipendium má tých najlepších končiacich stredoškolákov motivovať, aby neodišli do zahraničia.

Štipendiá vo výške 3 000 eur pre študenta na jeden akademický rok sú vyčlenené z Plánu obnovy a odolnosti a najbližšie tri roky ich môže získať tisíc najlepších maturantov. Štipendium by malo dostávať aj ďalších 400 maturantov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí zároveň dosahujú nadpriemerné výsledky.

Okrem toho by dvesto eur mesačne mala dostávať aj samotná vysoká škola, na ktorej bude maturant študovať.

„Základným predpokladom na to, aby sa slovenským univerzitám darilo pritiahnuť a udržať viac študentov, je zlepšovanie podmienok na štúdium a ďalšie aktivity na univerzitách. Pri nestabilite legislatívneho prostredia vysokého školstva, neustále klesajúcom objeme financií zo strany štátu, rastúcich cenách energií a následne ostatných vstupov to však je a bude pre verejné vysoké školy veľmi náročné,“ podotýka hovorca STU.

Prečítajte si viac:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/620070-ministerstvo-chce-maturantom-platit-ked-zostanu-studovat-na-slovensku/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss