Prejsť na obsah
Verejnosť

Štandardne by mali mosty slúžiť minimálne 100 rokov, bez nutnosti ich väčších opráv. Most v Hlohovci doslúžil skôr. Teraz ho čaká náročná obnova za milióny eur.
TRNAVA. Prečo nie sú mosty po celom Slovensku v dobrej kondícii, dokedy môžu ešte slúžiť a čo by odporučil trnavskej župe pri plánovanej rekonštrukcii mosta v Hlohovci?

Pýtali sme sa Petra Paulíka, odborníka na mosty zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Mosty sú v zlom stave, nejde iba o problémy v Trnavskom kraji, ale na celom Slovensku. Prečo je to tak?
Vedomosti o trvanlivosti mostov v ére ich najrozsiahlejšej výstavby na Slovensku, teda v 60., 70. a 80. rokoch 20. storočia, boli veľmi chabé, podobne ako aj vyspelosť niektorých kľúčových technológií, najmä technológie predpínania. V kombinácii s nedostatočnou kontrolou kvality materiálov a prác na stavbe to viedlo k pomerne nekvalitnej výstavbe.

Aké to má následky?
Tieto faktory vplývajú na to, že mosty, ktoré by mali mať životnosť minimálne 100 rokov, začínajú dosluhovať často už po necelých 50 rokoch prevádzky.
Ďalším faktorom je, že pravidelným prehliadkam mostov, najmä tým v správe samosprávnych krajov, sa nevenovala a často ešte ani dnes sa niekde nevenuje primeraná pozornosť, ktorá by včas zachytila a riešila ich problémy.

Prečítajte si viac:
https://mytrnava.sme.sk/c/22746046/mali-sluzit-100-rokov-mosty-vydrzia-sotva-polovicu.html