Prejsť na obsah
Verejnosť

Holanďania objavili koronavírus už aj v tečúcom odpade. V kanalizáciách ho našli pomocou DNA analýzy odpadovej vody v Amsterdame a juhoholandskom Tilburgu, ktorý sa nachádza v koronavírusom najviac postihnutej oblasti krajiny.
Znamená to, že by sa infekcia mohla šíriť aj prostredníctvom odpadových vôd? Na to sme sa spýtali docenta Tomáša Mackuľaka z Oddelenia enviromentálneho inžinierstva na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (FCHPT STU) v Bratislave.
„Štúdia publikovaná v časopise The Lancet potvrdzuje možný prenos vírusu SARS-CoV-2 oro-fekálnou cestou do životného prostredia, teda aj do kanalizácie,“ objasňuje chemik a dopĺňa, že vyššia koncentrácia vírusu sa môže nachádzať práve v odpadových vodách z nemocníc alebo zdravotníckych zariadení, v ktorých sa liečilo viacero pacientov s COVID-19.
Podľa docenta Mackuľaka však existuje viacero štúdií popisujúcich správanie vírusu v odpadovej vode pri koronavíruse SARS. Hoci bol vysoko infekčný, nenakazil sa ním ani jeden pracovník čistiarní odpadových vôd. Pravdepodobnosť, že by sa stal z kanalizácií skrytý prameň ochorenia, je teda zrejme veľmi malá.Viac si prečítate na:
https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/koronavirus-objavili-aj-v-odpadovej-vode-je-to-dovod-na-obavy/