Prejsť na obsah
Verejnosť

Mladé Slovenky „postavia“ Česku ambasádu takmer za deväť miliónov eur ako z príručky o udržateľnosti. Kristína Boháčová a Jana Hájková sú ešte len študentky šiesteho ročníka na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, no v konkurencii 280 projektov z celého sveta ohromili minulý týždeň medzinárodnú odbornú porotu.

Veľvyslanectvo Českej republiky v hlavnom meste Etiópie Addis Abebe sa bude stavať podľa ich návrhu. Nový areál by sa mal dokončiť v roku 2025. Cena jeho výstavby je vyčíslená na 225 miliónov českých korún, čo predstavuje približne 8,7 milióna eur.

Mladým architektkám pomohlo, že ich projekt predstavuje to najlepšie, čo dnes architekti o udržateľnosti vedia. „Návrh nás zaujal zaujímavým skĺbením všetkých požadovaných funkcií budúceho veľvyslanectva. Študentky navyše použili exteriérové materiály v súlade s etiópskym prostredím a s veľkou ľahkosťou prepojili českú a etiópsku kultúru. Zásadnú úlohu zohral vzhľad jednotlivých objektov umiestnených na rozľahlom pozemku, realizovateľnosť projektu a zohľadnenie možných finančných nákladov spracovaného riešenia,“ vysvetľuje riaditeľ odboru správy majetku českého rezortu zahraničných vecí Petr Kyslík.

Viac si prečítate na:
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2019/cislo-41/iba-byvanie-v-udrzatelnej-budove-nestaci-musime-zacat-aj-od-seba.html