Prejsť na obsah
Verejnosť

Patril k najvýznamnejším slovenským projektantom mostov. Jeho tvorbu nájdeme v Česku, Maďarsku a dokonca aj v Azerbajdžane. Vďaka nemu stojí v našom hlavnom meste Most Apollo, Prístavný Most, Most Lafranconi a podieľal sa aj na rekonštrukcii Starého mosta. Okrem toho je tiež autorom cestného mosta ponad Považskú Bystricu. 

Miroslav Maťaščík pochádzal z malebnej dedinky Kladzany, ktorá sa dnes nachádza v okrese Vranov nad Topľou. Strednú školu navštevoval vo Vranove nad Topľou a tak jeho kroky viedli do Bratislavy, kde študoval na Stavebnej na fakulte SVŠT.

„Mala excelentných pedagógov. Nielen odborne, ale aj ľudsky. Učili tam akademik Havelka, profesor Tesár, ktorý bol autorom Nového mosta a mnohí ďalší. U Tesára som robil diplomovku a školu som končil práve v čase dokončovania mosta. Chodil som naň brigádovať a bol to jeden z takých podvedomých impulzov, ako dôjsť na chuť kráse tejto profesie. Učili ma tiež páni profesori Chladný a Agócs, s ktorými sme sa neskôr opäť stretli na tvorbe mosta Apollo,“ hodnotil terajšiu STU v rozhovore pre SME popredný projektant.

Viac si prečítate na:

https://www.startitup.sk/fascinujuci-pribeh-otca-bratislavskych-mostov-miroslav-matascik-vytvoril-z-hlavneho-mesta-absolutny-unikat/