Prejsť na obsah
Verejnosť

Projekt pozostáva z viacerých fáz. Prvá sa začala v piatok 9. apríla pri inštalácii technologických zariadení v autobuse Dopravného podniku Bratislava, ktorý v hlavnom meste premáva na trase z Koliby na Kamzík. 

“Unikátnym meraním v reálnej premávke získavame dáta, ktoré slúžia na výskum v oblasti inteligentnej mobility v mestách,” povedal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) s tým, že vďaka špičkovému výskumu je možnosť získať unikátne know-how v oblasti smart mobility. “To prispeje k tomu, že aj na Slovensku raz budú jazdiť autonómne vozidlá,” podotkol.

Dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šooš priblížil, že do budúcnosti uvažujú začať výskum, vývoj, realizáciu a testovanie v prevádzke na “shuttle busoch”. Tie by mohli byť prevádzkované napríklad v spoločnosti Volkswagen Slovensko v menej frekventovanej časti závodu. “Je to zatiaľ len v štádiu rokovania. Verím však, že sa raz dostaneme aj do reálnej mestskej premávky,” uviedol.

Viac si prečítete na:
https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/doprava-v-bratislavskej-mhd-spustili-pilotny-projekt-smart-mobility-buducnosti-195217