Prejsť na obsah
Verejnosť

„Ak nemáte dobre vyriešenú dispozíciu, nefunguje súkromie, intimita alebo socializácia, vzťahy sa deformujú,“ hovorí odborníčka na interiérový dizajn, pedagogička a výskumníčka Veronika Kotradyová.

V rámci svojho výskumu sa zameriava na vplyv prostredia a materiálov na človeka, stále aktívne navrhuje a svoje poznatky a postrehy zhrnula aj do knižky Ako dobre bývať, v ktorej ľuďom radí, ako pristupovať k zariaďovaniu svojho domova.

Hovorí, že každý človek by mal mať svoje stále miesto na spanie a nikdy by v tom nemal robiť ústupky.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:
aké nedostatky majú dnešné novostavby;
prečo môže byť metráž zavádzajúcim faktorom;
kde pri zariaďovaní domácnosti nerobiť ústupky;
ako bývaním podporiť medziľudské vzťahy;
prečo je dobré mať doma drevo bez povrchovej úpravy.

Veronika Kotradyová (1974) je interiérová a nábytková dizajnérka, pedagogička a výskumníčka. Pôsobí na Fakulte architektúry a dizajnu STU Bratislava. Absolvovala množstvo výskumných a prednáškových pobytov v zahraničí. V roku 2020 jej bol udelený titul profesorka. V roku 2012 na fakulte spoluzakladala výskumno-vývojové centrum BCDlab, kde pôsobí ako výkonná riaditeľka. Jej špecializáciou vo výskume je dizajn s ohľadom na človeka a životné prostredie, o čom prednášala na univerzitách v Európe, v USA aj na Novom Zélande. Vydala viacero odborných kníh, v roku 2019 svoje poznatky zhrnula v publikácii Ako dobre bývať (Premedia) určenej pre širokú verejnosť. V rámci projektu Kúsok dreva sa venuje návrhu a predaju dreveného nábytku a doplnkov.

Prečítajte si viac:
https://dennikn.sk/2733655/dizajnerka-interierov-ani-v-extremne-malom-priestore-by-clovek-nemal-spavat-na-roztahovacej-pohovke/