Prejsť na obsah
VerejnosťMarek Mašura, moderátor: "Aj tento rok mohli deti zo základných škôl nahliadnuť do sveta automobilového priemyslu. Už tretíkrát sa konala akadémia, ktorej cieľom je vzbudiť u mladých ľudí záujem o štúdium technických smerov. Na trhu práce totiž chýbajú práve absolventi týchto odborov."
Dagmar Hrubšová, redaktorka: "Automobilkám na Slovensku chýbajú tisíce ľudí. Podľa odhadov budú len do roku 2020 potrebovať približne 14-tisíc absolventov s technickým vzdelaním. Vysoké školy však dlhodobo trápi nedostatočný záujem o takéto odbory. Práve to stálo za myšlienkou vytvoriť Automobilovú akadémiu."
Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu: "Pozorujeme už niekoľko rokov, že mladá generácia sa nám presúva iným smerom ako technickým, a poznáme potreby nášho trhu, nášho priemyslu, preto sme sa rozhodli prísť s touto myšlienkou."
Dagmar Hrubšová: "O nazretie do sveta výroby áut je u detí záujem. Akadémiu tento rok podporili v štyroch slovenských mestách. Iba v Bratislave sa zúčastnilo vyše 70 detí. Počas piatich dní okrem akademickej pôdy navštívili výrobné haly a vyskúšali si napríklad aj offroadovú dráhu."
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty STU: "Pekným spoločenským vyvrcholením sú jazdy na Slovakia Ringu. Deti skúšali školu šmyku, offroadovú dráhu, ale aj napríklad simulátor prevrátenia."
Účastníci tábora: "Asi najlepší tábor, v akom som zatiaľ bol."
"Všetko bolo úplne super, boli to fajn skúsenosti, ktoré nezažije len tak každý."
"Motokáry na Slovakia Ringu, a potom včera ešte v tej duálnej akadémii, čo sme boli, to je top pre mňa."
Dagmar Hrubšová: "Dôvodov, prečo ísť študovať na priemyselné školy, alebo technické univerzity, je pritom hneď niekoľko."
Alexander Matušek: "Hovoríme stále o Industry 4.0, a práve automobilový priemysel je tým priemyslom, ktorý prináša najnovšie, najmodernejšie technológie do praxe, takže všetci žiaci majú možnosti pracovať naozaj s tým najlepším, čo vôbec existuje."
Ľubomír Šooš: "Po skončení školy im poskytuje toto vzdelanie záruku dobrej budúcnosti, že nikdy sa neobjavia na zoznamoch úradov práce, a je to skutočne slušne ohodnotená práca, ktorá im zabezpečuje trvalý rast."
Dagmar Hrubšová: "Automobilovej akadémie v Bratislave sa zúčastnilo aj dvanásť dievčat. Hoci stále platí, že v tomto odvetví dominujú muži, podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu je väčšina pracovných pozícií vhodná aj pre ženy. Dagmar Hrubšová, TA 3."

[TA3, 12:30 27/08/2018] Link na video: https://www.ta3.com/clanok/1134581/buducich-mechanikov-privital-3-rocnik-automobilovej-akademie.html