Prejsť na obsah
Verejnosť

Odborníci z FEI STU odpovedajú na najčastejšie otázky o jednorazových AA/AAA batériách a radia, ako zachrániť elektroniku, keď batéria vytečie.
V drobnej elektronike sa používajú rôzne typy batérií. Najmä pri tých, ktoré majú vymeniteľné akumulátory sa môžete stretnúť s nepríjemným javom – že z batérie vytečie elektrolyt.
Odborné odpovede na najčastejšie otázky vypracovali Miroslav Mikolášek a Martin Kemény z Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU).

Čo sa v článku dozviete...
Aké typy jednorazových AA a AAA batérií nájdete na trhu?
Prečo je dôležité si zistiť, o aký typ batérie ide?
Aká je typická životnosť jednorazových batérií?
Aký je rozdiel medzi „long life“ a „high power“ batériami?
Prečo netreba kombinovať staré batérie s novými a alkalické so zinkovými?
Čo robiť, keď z batérie vytečie elektrolyt?
Ako zachrániť elektroniku, do ktorej elektrolyt vytiekol?
Kedy hrozí riziko výbuchu jednorazovej batérie?

Doc. Ing. Miroslav Mikolášek, PhD, je vedeckým pracovníkom na Ústave elektroniky a fotoniky FEI STU. Vedie tím doktorandov a študentov, ktorý sa zameriava na výskum akumulátorov energie, predovšetkým batérií, superkapacitorov a vodíkových systémov. V rámci výskumu sa sústreďuje na diagnostiku a testovanie akumulátorových prvkov.

Ing. Martin Kemény je jedným z členov tímu zameraného na výskum akumulátorov. Je absolventom Ústavu elektroniky a fotoniky FEI STU, pričom časť štúdia strávil na Nórskej technickej univerzite v meste Trondheim. Špecializuje sa na batérie a skúmanie ich degradačných mechanizmov.

Viac si prečítate na:
https://zive.aktuality.sk/clanok/147405/ako-vybrat-dobre-jednorazove-aa-baterie-a-co-robit-pokial-uz-vytiekli/