Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita (STU) pomáha Gruzínsku zlepšovať bezpečnosť a kvalitu vôd. Cieľom je vyškoliť odborníkov na monitoring povrchových vôd, pomôcť pri príprave legislatívy, ako aj skvalitniť používané analytické metódy. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu STU v Bratislave Andrea Hajdúchová.
Gruzínsko potrebuje kvalitné prístrojové zariadenie, zavedené analytické postupy a vyškolený odborný personál. Ilustračné foto Zdroj -TASR – Štefan Puškáš
Gruzínsko má na svojom území významné sladkovodné a morské vodné zdroje. Na riešenie problémov v oblasti ochrany a využívania vodných zdrojov v krajine potrebuje kvalitné prístrojové zariadenie, zavedené analytické postupy a vyškolený odborný personál. Tomu má pomôcť projekt, ktorý rieši tím STU v Bratislave v spolupráci s gruzínskou Národnou agentúrou životného prostredia. Odborníci ho spustili začiatkom tohto roka a potrvá do mája 2018.
Antibiotiká (ne)končia: Mladý slovenský vedec vyvinul supermolekulu, ktorá možno zachráni milióny ľudí
„V Gruzínsku sa však dosiaľ nerealizoval podobný rozsiahly projekt v oblasti monitoringu chemického znečistenia vôd, hoci domáca Národná agentúra životného prostredia bola súčasťou niekoľkých projektov na vybudovanie prístrojovej infraštruktúry. Momentálne tak agentúra dokáže kvalifikovane stanovovať približne 80 percent požadovaných chemických zlúčenín definovaných v rámcovej smernici o vode. Bohužiaľ, v týchto projektoch neboli vyčlenené dostatočné financie na zaškolenie personálu či zavedenie analytických metód, metód úpravy vzorky a zabezpečenia kvality poskytovaných údajov,“ vysvetlil Ivan Špánik z Ústavu analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
Práve v týchto dňoch od 2. do 5. mája prebiehajú školenia v analytických laboratóriách Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.