Prejsť na obsah
Verejnosť

Debata o zmene financovania jednotlivých odborov je stále živá. V návrhu ministerstva hospodárstva sa píše, že viac peňazí pre technikov by malo ísť na úkor ostatných študentov.
S tým však nesúhlasí rezort školstva. „Ak sa majú podporiť vybrané študijné odbory, má sa tak diať použitím dodatočných zdrojov, a nie na úkor ostatných,“ odkázali z tlačového odboru.
Preto sa budú pre prírodné vedy a technické odbory hľadať peniaze navyše. Podľa hovorcu Slovenskej technickej univerzity Fedora Blaščáka by ukrátený nemal byť nikto.
„Naša predstava bola, aby sa táto zmena udiala ešte do konca roku 2019, žiaľ, posúva sa do júna 2020 a chceme veriť, že nová vláda tento záväzok naplní. Hovoríme o sume približne desať miliónov eur ročne, ktoré by mali do rozpočtu prísť navyše,“ povedal Blaščák.
Financovanie vysokých škôl dnes funguje tak, že sa každoročne medzi univerzity rozdelí zhruba päť miliónov eur. A to podľa počtu študentov na jednotlivých školách. Ministerstvo tiež zohľadňuje granty, ktoré získavajú zo zahraničia od neverejného sektora.
Zároveň by podľa rezortu mal pre vysoké školy platiť záväzok, že účel podpory zakaždým adekvátne zdôvodnia. Chcú sa tak vyhnúť situácii, že zdroje na jedného študenta sa síce zvýšia, no relatívny počet záujemcov o štúdium príslušných odborov nevzrastie a ich neúspešnosť na trhu práce bude naďalej vysoká.
Rezort pritom pochybuje, či sa novinka stihne presadiť do polovice júna 2020. „Zatiaľ neexistuje ani len cieľová štruktúra absolventov po jednotlivých študijných odboroch a stupňoch,“ dodali z rezortu školstva.

Viac si prečítate na:
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2056931-technicke-studium-ma-dostat-viac-penazi