Prejsť na obsah
Verejnosť

Formule, ktoré boli hviezdami stretnutí, zostrojili študenti Strojníckej fakulty – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu.
Strojnícka fakulta (StF) Slovenskej technickej univerzity (STU) spolu s partnerskou automobilkou Groupe PSA Slovakia ukončili v piatok v Trnave týždňovú roadshow Študentská formula. Už šiestykrát študentom stredných škôl vo viacerých slovenských mestách predstavili atraktívnosť štúdia technického zamerania, jeho možnosti a perspektívy prostredníctvom vlastnoručne zostrojených pretekárskych automobilov i diskusií. Projekt chce každoročne osloviť predovšetkým žiakov maturitných ročníkov.
"Chceme popularizovať technické vzdelanie na Slovensku, ukázať, že technika môže byť poučná, užitočná i zábavná. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do "špinavej" práce nezodpovedajú dnešnej realite. V súčasnosti to je špičkový odborník, schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Naši absolventi nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným," povedal dekan StF Ľubomír Šoos. Konštatoval, že po ročnej prestávke je v tomto roku o Študentskú formulu záujem zo strany riaditeľov stredných škôl i samotných študentov.
"Začínali sme v Poprade, nasledovali Dolný Kubín, Levice a Myjava, ešte v predstihu sme navštívili aj Prievidzu a ešte pôjdeme do Trenčína," povedal pre TASR hovorca automobilky Peter Švec, podľa ktorého sa trnavský závod rád v každom ročníku stal hlavným partnerom podujatia. "Automobilka má stále záujem o kvalifikované pracovné sily, má veľké možnosti pre absolventov techniky, pre uplatnenie talentov a schopností a budovanie kariéry," dodal. Rozvíjajúci sa priemysel na Slovensku potrebuje, ako konštatoval, ľudí s kvalitným vzdelaním, pretože prudko rastie, automobilový priemysel napríklad tvorí okolo 13 percent hrubého domáceho produktu.
Formule, ktoré boli "hviezdami" stretnutí, zostrojili študenti StF – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu. Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov, ktorí rokujú so sponzormi, manažérov a, samozrejme pilotov či dokonca pilotky.

https://www.dobrenoviny.sk/c/148175/studentska-formula-navstivila-stredne-skoly-v-siestich-mestach