Prejsť na obsah
Verejnosť

Prvá slovenská vesmírna družica skCUBE sa mala dostať na obežnú dráhu Zeme dnes ráno
Družica má okrem iného dokázať, že aj slovenskí vedci sú schopní vytvoriť funkčné vesmírne zariadenie.
BRATISLAVA. Po piatich rokoch vývoja a viac ako ročnom čakaní sa prvá slovenská družica skCUBE dočká svojej vesmírnej premiéry. Dnes o 5.59 ráno nášho času mala odštartovať na nosnej rakete z indického vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre. Na obežnú dráhu Zeme sa mala dostať približne 23 minút po štarte. Včera o štarte informovali tvorcovia družice na tlačovej besede na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.
Čo sa môže pokaziť?
Projekt družice rozbehla Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) v spolupráci s niekoľkými slovenskými univerzitami a technologickými spoločnosťami. Družicu mali pôvodne vyniesť do kozmu minulý rok na jar, štart však museli niekoľkokrát posúvať pre problémy s americkou raketou Falcon 9. Nakoniec sa slovenská družica skCUBE začlenila do misie, ktorá na obežnú dráhu Zeme mala dnes vyniesť 31 družíc vrátane hlavného nákladu indického satelitu Cartosat-2E – a českého cubesatu VZLUSAT-1. Slovenská misia sa v skutočnosti mala začať až medzi 17. až 23. minútou po tom, čo indická raketa zapáli svoje motory. SkCUBE sa v tomto čase mala oddeliť spolu s ďalšími satelitmi od stupňa nosnej rakety. Prvé signály z družice sa bude SOSA snažiť zachytiť pomocou anténnych systémov na Slovensku. Indická nosná raketa má tridsaťročnú tradíciu bez vážnych problémov, ak sa aj niečo pokazilo, Slováci to nemohli ovplyvniť. „Je nesmierne veľa vecí, ktoré by sa mohli pokaziť. Ak sa niečo stane vo vesmíre, nemôžeme to už ovplyvniť, je to mimo našej kontroly,“ povedala na tlačovej besede predsedníčka SOSA Michaela Musilová. Štart rakety mohlo oddialiť a znepríjemniť nepriaznivé počasie či zlé údaje na čo i len jednom z tisícok senzorov na nosnej rakete.
Hlavné ciele misie
Misia má podľa Musilovej tri hlavné ciele. SkCUBE má spopularizovať vedeckotechnické smery a dokázať, že sme schopní zostrojiť funkčné vesmírne zariadenie aj na Slovensku. Taktiež mala technologické ciele – dobrovoľníci, ktorí na projekte pracovali, vybudovali vesmírne technológie takmer z ničoho a získali tak cenné vedomosti. „Dá sa povedať, že hlavné ciele tento projekt splnil už pred samotným štartom,” povedala Musilová. V neposlednom rade bude družica vo vesmíre vykonávať vedecké experimenty. Na Zem bude družica zasielať s oneskorením asi 30 minút takmer tri stovky údajov– údaje o stave, energii, palubnom počítači či správy o rotácii družice. V prvých týždňoch misie sa jej konštruktéri pokúsia rotáciu družice aj ovládať. „Dáta z vedeckého experimentu budú pochádzať z nízkofrekvenčného snímača dlhých vĺn, ktorý bude robiť merania vo vysokej atmosfére Zeme a magnetosfére. Budeme tiež zisťovať, ako radiácia ubližuje súčiastkam a, samozrejme, fotiť našu planétu,“ vysvetlil Jakub Kapuš vedúci projektu skCUBE. Všetky dáta z družice budú verejne prístupné. Budú ich môcť využívať stredoškoláci či amatéri, spracovať ich a spraviť vlastný projekt.
Nedôverujeme mladým
Myšlienka slovenskej družice vznikla ešte pred desiatimi rokmi. Skutočný vývoj tím dobrovoľníkov na čele s Kapušom začal až v roku 2011 a skončil na prelome rokov 2015 a 2016. Dobrovoľníci na projekte strávili desaťtisíce nezaplatených hodín a spočiatku skCUBE financovali z vlastných zdrojov. Neskôr získali financie aj od sponzorov, z crwodfundingových kampaní a z verejných zdrojov. Najťažšie na celom projekte bolo dať dokopy financie a spravovať tím zložený z dobrovoľníkov z celého Slovenska a zo zahraničia. „V určitom momente sa na jednom stole stretli všetky komponenty a museli do seba zapasovať,“ hovorí Kapuš. Ani dôvera akademickej obce sa nadšeným doktorandom nezískavala ľahko. „Musím sebakriticky povedať, že keď za mnou pred mnohými rokmi prišiel mladý muž s dlhým copom, Jakub Kapuš, a hovoril o prvej slovenskej družici, neveril som mu ani slovo,“ spomínal profesor Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU. „Teraz sa družica dostane do vesmíru. Dokazuje to, že sa musíme naučiť dôverovať mladej generácii,“ dodal Ballo.