Prejsť na obsah
VerejnosťMonitorovací systém vozidiel, osôb a majetku RetSys (Real-Time Tracking System) vyvíjajú študenti inžinierskeho štúdia Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU) priamo s jedným z najväčších výrobcov týchto zariadení na svete. O kvalite spolupráce svedčí aj fakt, že výrobca je ochotný upravovať fungovanie svojich zariadení, aby RetSys pracoval ešte efektívnejšie.

Systém umožňuje monitorovať vozový park firmy (vrátane real-time monitorovania pohybu áut). Z nazbieraných údajov generuje trasy na mape, ktoré umožňujú spätne dohľadať cesty vodičov a zároveň generovať štatistiky jázd (okrem základných, ako sú náklady na palivo, najazdené kilometre, pomer najazdených kilometrov medzi vodičmi, je možné pridať i štatistiky nákladov na vozový park, vrátane technických, emisných kontrol, servisovanie auta, výmeny pneumatík a pod.). Vytvorená kniha jázd je automaticky použiteľná na daňové účely. Veľkýmplusom je detekovanie krádeže, odťahovanie auta, prípadne nehody. Tieto upozornenia je možné zasielať pomocou SMS správ vopred zadaným používateľom systému.


„Vďaka spolupráci s firmami majú študenti prístup k najnovším zariadeniam v oblasti IT v doprave. Veľmi často pracujú so zariadeniami, ktoré ešte oficiálne neboli uvedené na trh, čo je pre nich naozaj motivujúce. Vedia totiž, že patria k prvým ľuďom na svete, ktorí ich testujú. Projekty sa zároveň snažíme realizovať tak, aby mali čo najlepšie využitie v praxi,” hovorí Peter Pištek, vedúci Výskumného laboratória FIIT-Molpir, s. r. o., v ktorom projekt RetSys vzniká. V laboratóriu FIIT-Molpir študenti vyvinuli uz viacero aplikácií pre prax. Výskumné dopravné laboratóriu FIIT – Molpir je zaradené medzi popredné výskumné laboratóriá STU.


Celý systém RetSys je možné používať ako webovú aplikáciu, firmy ju využívajú ako “službu”, nie je potrebné vlastniť aj fyzické zariadenia. Pri monitorovaní osôb systém sleduje ich pohyb a v prípade použitia SOS tlačidla je lokalizovanie osoby a vyslanie pomoci k nej výrazne jednoduchšie. Aktuálne študenti pripravujú rozšírenie na monitorovanie majetku tak, aby bolo možné pomocou GPS zariadení zisťovať pozíciu majetku. V systéme bude definovaný tzv. “virtuálny plot”, po prekročení ktorého sa zobrazí upozornenie.

Kvalitu projektu ocenila partnerská spoločnosť aj ďalšou motiváciou študentov. Jeden z tímu cestuje do čínskeho Shanghaia na viacdňový pobyt priamo u výrobcu zariadení, s cieľom vidieť ich výrobu a programovanie. Ďalší člen tímu pôjde na konferenciu do amerického Las Vegas, spoznávať najnovšie trendy IT v doprave. Aj tento príklad potvrdzuje úpešnosť študentov informatiky Slovenskej technickej univerzity. Podľa posledných štatistík Profesie patria práve absolventi STU medzi najžiadanejších na trhu práce.

Tím RetSys a laboratórium FIIT-Molpir:

uspesny tim informatikov

vyskumne laboratorium FIIT-Molpir