Prejsť na obsah
Verejnosť

Študenti informatiky vo Výskumnom laboratórium FIIT - Molpir s.r.o., navrhujú zaujímavé aplikácie, ktoré nachádzajú uplatnenie v doprave či v cestovnom ruchu.

Jedna stena miestnosti je vybavená malými dotykovými displejmi aké poznáme z lietadiel či diaľkových autobusov. Študenti tu vyvíjajú aplikácie v spolupráci s firmou Molpir, ktorá IT laboratórium zariadila.

„Vytvorili sme multimediálny systém do vlakov, ide o absolútne nové riešenie na trhu. V „otvorených“ vagónoch vlaku môžu byť rozmiestnené monitory pre cestujúcich a jeden softvér spoločný pre celý vlak určuje ponuku pre konkrétny vagón. Cestujúci v prvej triede napríklad majú na výber firmy bez reklám, cestujúci v 2. triede musia strpieť aj reklamu,“ vysvetľuje študent Andrej Kincel.  

Tím študentov vedie doktorand Peter Pištek z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.

„Študenti, ktorí v tomto laboratóriu pracujú, si už počas štúdia nachádzajú zamestnanie. Jeden z absolventov dnes pracuje ako vedúci programátorov vo firme Molpir, ktorá laboratórium zariadila. Ďalší navrhol informačný systém pre turistov. Využili ho vo Viedni a študenta vo firme zamestnali,“ vysvetľuje Pištek.

Aktuálne študenti vyvíjajú aplikáciu na objednávanie jedla a nápojov v diaľkových spojoch a zaujímavý informačný systém pre verejnú dopravu. Displeje, ktoré vidno v laboratóriu by cestujúcich vo verejnej doprave mali upozorňovať na zaujímavosti, okolo ktorých prechádzajú, na akcie, ktoré tu prebiehajú alebo v najbližších dňoch budú prebiehať, alebo na najbližšie zastávky a spoje, na ktoré tam možno prestúpiť.

Systém môže informovať o hocičom, ak si služby u verejného dopravcu zaplatí trebárs nákupné centrum, môžu sa cestujúci, ktoré prechádzajú autobusom okolo tohto centra dozvedieť o aktuálnych zľavách v predajniach,“ hovorí Pištek.

STU kladie dôraz na praktické projekty. Na Fakulte informatiky a informačných technológií sú dôležitým predmetom tímové projekty, kde študenti simulujú „vývojársky tím“ a ich projekty oceňujú aj IT firmy, ktoré sú zastúpené v záverečnej hodnotiacej komisií. Vo viacerých prípadoch študenti dosiahli nasadenie svojich návrhov do praxe. Takým je napríklad OwNet. Ide o riešenie, ktoré umožňuje školám so slabým internetovým pripojením využívať možnosti internetu. Pre výučbu stačí, aby bol pripojený jeden počítač, ten uloží všetky stránky, ktoré učiteľ prezeral a rozošle ich do automaticky do ďalších počítačov v triede. Študenti sa neuspokojili len so zápočtom za projekt, ale sa ho spolu s Nadáciou Pontis pokúsili nasadiť do škôl v Keni.

Všetky počítače pripojené do programu OwNet si vymieňajú stránky medzi sebou a ukladajú si tak kópiu malej časti webu. Program však nečaká len na pokyny človeka, internetové stránky ukladá do počítačov aj sám, po skončení vyučovania a v noci, keď nie je internetová linka vyťažená. Vyhodnocuje, aké stránky si užívateľ prezeral a podľa toho zisťuje, o čo by mohol mať ešte záujem. Ani učiteľa tak v škole nemusia zdržať výpadky pripojenia,“  vysvetľuje Michal Barla z FIIT.

Informatici s FIIT STU stoja aj za mnohými projektmi v spolupráci s občianskymi združeniami – napr.vytvorili www.otvorenesudy.sk, ktoré odhaľuje vzťahy medzi sudcami a umožňuje lepšiu orientáciu medzi rozsudkami. Alebo www.dotankoch.sk ,  ktorý zase monitoruje dianie v NR SR, dochádzku poslancov, ich hlasovanie a vystúpenia.

Známy je študentský projekt Speekle, ktorý študenti preklopili aj do startupu. Ide o počítačovú platformu, ktorá pomáha logopédom pri odstraňovaní rečových porúch.  Deti trénujú výslovnosť tak, že ovládajú postavičky v počítačovej hre správne vyslovenými hláskami.

Aj tieto príklady zaujímavých projektov a záverečných prác študnetov zadávaných v spolupráci s firmami potvrdzujú, že práce študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU nie sú odtrhnuté od reality. Fakulta, ako aj celá STU spolupracujú s praxou.  „Študenti STU sú zapájaní do výskumu, do praktickej inžinierskej činnosti, čo považujeme za kriticky dôležité pre prípravu novej generácie. Odborníci vychovávaní vo výskumnom procese, v spolupráci s praxou, sú kľúčoví pre zavádzanie inovácií do praxe a pre rozvoj nových inovatívnych odvetví slovenskej ekonomiky,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Zoznam popredných výskumných laboratórií na STU.

Výskumné laboratórium FIIT-Molpir s.r.o.,:

laboratorium na FIIT

laboratorium na vyvoj dopravnych systemov FIIT