Prejsť na obsah
Verejnosť

Študent roka navrhuje ako uľahčiť komunikáciu nepočujúcim,  ďalší je zase držiteľom slovenského rekordu v atletike.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ocenil rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer 40 študentov – úspešných mladých vedcov, študentov a športovcov.

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo v pondelok 18. novembra o 10.00 v budove Rektorátu STU.

Väčšina študentov získala ocenenie za vynikajúce študijné výsledky a za vedecký výskum. Medzi takých patrí  Pavol Konopka z Materiálovotechnologickej fakulty STU, ktorý je súčasťou tímu zaoberajúceho sa materiálovým výskumom a ovplyvňovaním  vlastností materiálov. Pavol Konopka sa orientuje konkrétne na supravodivé vlastnosti materiálov a skúma, ako ich zlepšiť zmenami štruktúry materiálov.

Medzi študentmi roka nominovanými za Fakultu architektúry je Pavel Vaško, ktorý sa venuje navrhovaniu a dizajnu moderných prístrojov pre nepočujúcich. Tie im môžu uľahčiť zachytávanie komunikácie v prostredí, kde nemôžu odčítať z pier hovoriaceho. (napr. v aute, na prednáškach).

Študent Stavebnej fakulty STU Imrich Lipták sa venuje navrhovaniu automatických monitorovacích systémov mostných konštrukcií.

Za Fakultu informatiky a informačných technológií STU si cenu prevzal Ivan Srba, člen PeWe (Personalized Web) tímu. Členovia tohto tímu navrhujú budúcu podobu internetu. Vyvíjajú metódy ako získať z webu informácie "šité" na mieru každému používateľovi a ako web urobiť aktívnym, napríklad poznámkovaním. Na fakulte poznatky tohto tímu aj uplatňujú v praxi pri výučbe – študenti využívajú digitálnu knižnicu obohatenú o možnosť robiť si poznámky, ktoré pomáhajú novým používateľom vyhľadať odporúčanú literatúru presnejšie. Jednou z oblasti výskumu je aj využitie záberov z kamier na PC pri kvalitnejšom a osobnejšom vyhľadávaní na internete. 

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU na cenu Študent roka 2013 nominovala Dávida Raua, ktorý sa venuje robotike, konkrétne vývoju automatického samonavigovacieho automobilu a Antona Kuzmu, ktorý sa venuje výskumu v oblasti organickej elektroniky a fotonických štruktúr.

Za Strojnícku fakultu STU je medzi nominovanými študentka Daniela Welnitzová, ktorá je členkou tímu FME Racing Team. Tento tím zostrojil formulu – auto s najnižšou spotrebou na Slovensku, ktoré Daniela riadila na medzinárodných pretekoch.

Za Ústav manažmentu získala ocenenie Kristína Hergottová, ktorá sa podieľala na návrhu oživenia zóny okolo mosta Lafranconi.

Za výsledky v športe či umení získalo cenu 14 študentiek a študentov, medzi nimi predovšetkým Adam Zavacký, študent Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a člen TJ Slávia STU. Adam je držiteľom dvoch rekordov SR v behu mužov na 100 metrov. Tento rok získal 1. miesto na Majstrovstvách SR v behu na 100 metrov a je prvým šprintérom – Slovákom v histórií, ktorý bežal 100 metrov na Majstrovstvách sveta.

 ZOZNAM VŠETKÝCH OCENENÝCH ŠTUDENTOV.

Blahoželáme všetkým študentkám a študentom a prajeme veľa dalších úspechov.

studenti roka 2013

študenti roka 2013

Foto: Matej Kováč