Prejsť na obsah
Verejnosť

Tomáš Szabo, študent Ústavu manažmentu STU, získal Cenu za sociálnu inováciu na súťaži Slovak University Startup Cup 2017. Tomáš Szabo je autorom webového portálu E-PRO - online systému pre samosprávy, ktorý slúži na vypracovanie a ďalšiu prácu so strategickými dokumentmi.

Tomáš Szabo - víťaz Ceny za sociálnu inováciu

Portál E-PRO je webový portál, ktorá slúži obciam a mestám ako podporný nástroj tvorby a správy strategických dokumentov regionálneho rozvoja. V súčasnosti poskytuje prístup do dvoch dokumentov. Portál reflektuje postupný trend elektronizácie a potrebu zjednotenia, zefektívnenia a zlúčenia spôsobu tvorby strategických dokumentov regionálneho rozvoja. Aplikácia prináša spôsob, ako zachovať jednotnosť a porovnateľnosť všetkých dokumentov. Spravovanie strategických podkladov cez webový portál E-PRO prináša celkovú optimalizáciu plánovacích procesov na obecnej úrovni.

„Na Slovensku ide o unikátne riešenie, ktoré momentálne neponúka žiadna iná spoločnosť. Práca s týmito dokumentmi je bez portálu E-PRO komplikovaná a časovo náročná, pomocou externého dodávateľa zase drahá. E-PRO v sebe spája výhody externého dodávateľa (je nastavené podľa aktuálnych noriem a metodiky) a zároveň je jednoduchý na používanie. Vďaka tomu môže v E-PRO pracovať aj osoba, ktorá nemá žiadne skúsenosti s týmito dokumentmi,“ povedal Tomáš Szabo v rozhovore pre portál Veda na dosah.sk.

Prehľad víťazov jednotlivých kategórií aktuálneho ročníka Slovak University Startup Cup 2017 na webe JCI Slovakia.

Víťazom kategórie Veda a medicínske technológie sa stal startup Virtual Medicine, ktorý vytvoril MUDr.Tomáš Brngál z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Aj na tomto projekte sa ako programátor podieľal študent Fakulty elektrotechniky a informatiky STU Miloš Svrček. Virtual Medicine je startup, ktorý už takmer 3 roky vyvíja unikátnu medicínsku VR aplikáciu Human Anatomy VR. Mesiac a pol po jej vydaní pre platformu Samsung GearVR si ju stiahli už tisíce ľudí v 122 krajinách sveta. Human Anatomy VR je prvá a momentálne stále jediná anatomická VR aplikácia na platforme Samsung

Cieľom projektu Slovak Student Startup Cup je oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Organizuje ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci s AIESEC Slovensko.

Minulý rok sa absolutným víťazom súťaže stal študent FIIT STU Andrej Švec -líder študentského startupu moderateIT.

Projekt moderateIT pomáha spravodajským webovým portálom s moderovaním diskusií k článkom. Tieto diskusie sú častokrát plné nenávistných komentárov a na ich moderovanie je nutné vynaložiť množstvo finančných prostriedkov a ľudských síl. Študentský tím z FIIT vyvinuli službu (algoritmus), ktorý dokáže sám posúdiť, či je príspevok vhodný do diskusie, alebo nie je. Algoritmus funguje na základe strojového učenia.

víťaz minulého roka Slovak University Start Up Cup - Andrej Švec z FIITky