Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského pozorne sledujú situáciu v Bielorusku. V tejto súvislosti sme zaregistrovali iniciatívu ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Ivana Korčoka zameranú na pomoc mladým ľuďom v Bielorusku, ktorí sa doma dostali do problémov kvôli svojim názorom.

Rektori dvoch najväčších a najlepších slovenských univerzít Miroslav Fikar (STU) a Marek Števček (UK) vyjadrili podporu tomuto zámeru a zároveň proaktívne oslovili ministra zahraničných vecí s ponukou spolupráce a pomoci pri jeho realizácii. Obe univerzity sú pripravené pomôcť slovenskému ministerstvu zahraničných vecí a ministerstvu školstva poskytnúť potrebné organizačné, riadiace či ubytovacie kapacity, ako aj podporu bieloruským študentom pri ich štúdiu na Slovensku.

Rektori v liste ministrovi zahraničia vyjadrili nádej, že situáciu v Bielorusku sa podarí aj s prispením aktivít slovenskej diplomacie v rýchlom čase stabilizovať a to najmä s ohľadom na životnú perspektívu mladých Bielorusiek a Bielorusov. 

Predstavitelia našich dvoch najlepších univerzít odsudzujú brutálne násilie zo strany bieloruských bezpečnostných zložiek. Veríme, že vzdelaná mladá generácia pomôže nastaviť kurz krajiny smerom k hodnotám demokracie a humanizmu, ktoré sú pre naše univerzity kľúčové.