Prejsť na obsah
Verejnosť

Rektor STU Robert Redhammer bol piatok 10.11.2017 hosťom relácie Nočná pyramída na Rádiu Slovensko.

Hovorilo sa aj o 80. výročí Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktoré si tento rok univerzita pripomenula slávnostným koncertom a slávnostným zasadnutím Akademickej obce.

"Bolo paradoxom, že Slovensko po roku 1918 začalo novú nádejnú kapitolu svojich dejín zrušením vysokých škôl. Po vzniku 1. ČSR zatvorili na území Slovenska všetky vysoké školy a trvalo skoro 20. rokov kým u nás vznikla prvá technická vysoká škola. Najskôr v roku 1919 vznikla Univerzita Komenského v Bratislave, ale len s fakultami lekárskou, filozofickou a právnickou. Slovensko tak zostalo bez technického a prírodovedeckého vysokého školstva, hoci v Čechách a na Morave boli také školy štyri. Zo Slovenska v tých časoch odchádzalo do Čiech študovať 30-tisíc študentov. Postupne vznikali silné iniciatívy na zriadenie slovenskej technickej vysokej školy, najskôr sa to snažil v Prahe presadiť profesor Ursíny, po jeho smrti Jur Hronec. Potrebný bol veľký spoločenský tlak, výzvu podpísalo skoro 300 miest a obcí, pridávali sa študentské spolky, vzniklo hnutie za vznik technickej univerzity,“  povedal v relácií R. Redhammer.

Rektor spomínal aj na svoje rozhodnutie študovať na STU mikroelektroniku a prečo ho tento odbor zaujíma. "Fascinuje ma stále väčšia miniaturizácia a stále väčšia integrácia, pričom stále rastie pridaná hodnota pre používateľov. Čím sú zariadenia menšie, tým sú spoľahlivejšie. K fyzike ma to ťahalo už na základnej a strednej škole, najskôr som uvažoval o teoretickej fyzike, ale kamarát mi poradiť - poď na techniku, tam máš väčšie uplatnenie, tak som sa rozhodol pre mikroelektroniku."

Celú reláciu si môžete vypočuť v archíve RTVS.