Prejsť na obsah
Verejnosť

Noc architektúry predstavuje jeden večer, kedy sa štyri poschodia Fakulty architektúry na Námestí slobody premenia na galériu tých najzaujímavejších ateliérových prác jej študentov. Základnou myšlienkou je ukázať svetu, čo vytvorili za posledný semester. Spolu so sprievodným programom tak vytvoria večer plný dobrej architektúry, nápadov a iniciatív.

Projekt sa predstaví už po 11. krát a tento raz prinesie pohľad na architektúru dvoch generácií. 

Najmladšiu, ktorá síce len začína, no hlavu má plnú neskutočných nápadov. Predstavia sa vám priamo v otvorených ateliéroch fakulty.  Posledný semester bol plný rôznorodých zadaní od malého produktového dizajnu až po diplomové práce. Po prvýkrát však vznikla myšlienka tieto práce aj oceniť. Rozhodli sme sa pre študentskú cenu CHEDDAR, ktorá poputuje tým najlepším ateliérovým prácam. Okrem týchto prác, však bude možnosť vidieť aj víťazné projekty ceny Isover.

Druhú generáciu nenazveme inak ako IKONY.  Stojí za tým najlepším zo slovenskej architektúry druhej polovice 20.storočia. Práve na Noci Architektúry sa v rámci hlavného programu premietne prvý diel dokumentárneho cyklu, ktorý má názov Štvorec vs. kruh. Bude nám cťou predstaviť v ňom pána architekta Ivana Matušíka, ktorý stojí za stavbami ako obchodný dom Prior, hotel Kyjev s komplexom ministerstiev, Novú Tržnicu či rodinný dom Ellipsion, za ktorý vyhral cenu CE.ZA.AR. 

“Boli sme generácia, ktorej bolo súdené najproduktívnejšie obdobie svojho života tvoriť v obmedzených podmienkach režimu. Aj ja som hľadal svoje miesto a svoju tvár.” povedal Ivan Matušík pri natáčaní. 

Projekt IKONY predstavuje stret týchto dvoch generácií. Mladí architekti z tímu Archtung, v koprodukcii s kreatívnym štúdiom Filmaari tak vytvára projekt, v ktorom najmladšia generácia vzdáva hold tej nastaršej.

Súčasťou Noci bude aj známy formát 15Minútovky, ktorý predstaví inšpiratívne organizácie a projekty - Bienále architektúry, Bratislavský okrášľovací spolok, Nadácia Cvernovka, Wooden alebo Lido Laguna - občianska iniciatíva k pláži Lido na Petržalskom brehu Dunaja. Druhým, už zabehnutým formátom bude “Obháj sa!”, ktorý ponúka študentom uvoľnenou formou možnosť presvedčiť porotu a publikum, že práve ich projekt má dobré riešenie.

Pre architektov je noc nekonečná a zároveň spätá s hudbou, keďže z radov architektov sú viacerí hudobníci. Tradičné architektonické mashupy otvorí  rezident Marek Bohunický, známy ako Bobsan, priamo vo foyer fakulty. Zároveň sa však predstaví aj na afterpárty v novovzniknutej formácii s bubeníkom Marekom Gregorom. Nasledovať bude koncert kapely Talkshow, ktorí budú hrať kvalitný indie-rock. Po nich, sa až do slnečného rána prestriedajú  sety plné breaku, hiphopu a elektra v podaní Emonoizboyz, FVLCRVM a Re5 z Dornkappel.

www.fa.stuba.sk