Prejsť na obsah
Verejnosť

Strojnícka fakulta STU získala ocenenie Inovatívny čin 2016 za koncept Digitálne dvojča.

Čestné uznanie patrí študentom SjF za sedadlo pre imobilných. Blahoželáme.

Prehľad ocenených tu.

Koncept Digitálne dvojča bol vyvinutý v spolupráci Strojníckej fakulty STU s a.s. SOVA Digital s podporou Siemens. Digitálne dvojča je  funkčným systémom priebežnej optimalizácie procesov, ktorý tvorí fyzická výroba v prepojení s vlastnou digitálnou „kópiou". Vytvára prostredie digitálneho podniku, v ktorom firma môže optimalizovať prevádzku priamo počas výrobného reťazca, meniť parametre a procesy výroby a prispôsobovať produkt požiadavkám trhu. Dáta, ktoré behom tejto doby vznikajú, vytvárajú komplexný obraz o danom výrobku a výrobe. Digitálne dvojča informácie zhromaždí a neustále vyhodnocuje. To umožňuje, okrem iného, skrátiť a zefektívniť vývojový cyklus, optimalizovať výrobu, skrátiť dobu nábehu nových výrobkov, odhalí neefektívne nastavenie procesov, či personálny výkon.

Tento koncept má podporiť bezproblémový nábeh slovenských firiem na vlnu technologických inovácií Industry 4.0.

Viac o projekte Digitálne dvojča.

digitálne dvojča

Oceňovanie Inovatívny čin  roka prebiehalo v rámci otvorenia 24. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. V rámci veľtrhu získala Strojnícka fakulta STU aj ďalšie ocenenie - v súťaži Techfórum, ktorej cieľom je prezentácia výskumných a vývojových pracovísk vysokých škôl a univerzít technického zamerania získala Čestné uznanie za Návrh mechanizmu sedadla automobilu pre imobilných pasažierov.

Toto sedadlo vyvinuli študenti SjF STU. Ide o špeciálne sedadlo pre malé mestské vozidlá, aké dnes na trhu nenájdete – ľahko sa vysúva von z auta, pomáha tlmiť vibrácie a môže byť súčasťou bežne ponúkanej výbavy výrobcu. Tento študentský projekt už získal aj cenu Združenia automobilového priemyslu SR za Najlepšiu diplomovku 2016. Študenti chcú špeciálne sedadlo  dostať  na trh a priamo k tým, ktorým môže pomôcť.

Ľudia dnes chcú byť samostatní a mobilní, čoraz častejšie si za volant sadajú seniori a ľudia so zdravotnými postihnutím a automobilky sa snažia vyjsť im v ústrety a ponúkať modely pre celé spektrum potenciálnych zákazníkov. Naše sedadlo je v tejto oblasti unikátom,“ hovorí študent SjF STU Michael Paštéka.

Preberanie ocenenia za Inovatívny čin roka 2016