Prejsť na obsah
Verejnosť

 

Siedmi študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa zúčastnili súťaže Shell Eco-marathon Turkey, ktorá sa konala v Istanbule v termíne 22.-24. septembra.

Súťaže sa zúčastnilo celkovo 27 tímov prevažne z Turecka, dva tímy boli z Grécka a Bulharska a náš tím zastupoval strednú Európu. V silnej konkurencii sa podarilo našim študentom získať prvé miesto, ktoré im zároveň umožňuje štartovať na budúcoročnom medzinárodnom Shell Eco-marathone v Londýne, kde si budú môcť zmerať svoje poznatky s tímami z celej Európy.

Na súťaži sa im podarilo na jeden liter paliva teoreticky prejsť 377 kilometrov. Shell Eco-marathon je pritom jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete.Má svoje verzie v Európe, Spojených štátoch a v Ázii.

Súťaž vznikla v roku 1985 a univerzitné tímy v nej súťažia v navrhovaní a stavbe energeticky úsporných vozidiel s cieľom dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu pri prejdení čo najväčšej vzdialenosti na jeden liter paliva alebo ekvivalentu inej energie.

FME Racing Team s formulou

Študenti si vozidlá vlastnoručne navrhujú a vyrábajú. A kým pred 30 rokmi štartovali študenti na drevených vozidlách poháňaných motormi z kosačiek, dnes je na štarte viac ako dvesto rôznych prototypov z najmodernejších materiálov.

Tím FME Racing Team zo SjF STU v Bratislave sa súťaže v Londýne zúčastnil aj tento rok, a to už piaty raz.  V tejto sezóne sa tím vrátil k benzínovému pohonu, keďže s pohonom na CNG mali viaceré technické problémy. 45 kg vážiace vozidlo dosahuje maximálnu rýchlosť 40 km/h s pohonnou jednotkou Honda GX25 alebo Honda GX35.

Tím FME zo Strojníckej fakulty STU navyše zapojil do prípravy aj dizajnérov z ateliéru FAST z Fakulty architektúry STU. Tí stoja za nadčasovou karosériou s aerodynamickými tvarmi, postavenou na využití moderných uhlíkových vlákien.

01 Vozidlo kategórie Futuristic Prototype a celý tím tvorcov FME

Vozidlo kategórie Futuristic Prototype pre Shell Eco Marathon a členovia tímu FME Racing Tam zo SjF s dizajnérmi ateliéru FAST na FA STU.

V Ateliéri  FAST už pritom vzniká model vozidla pre FME Racing tím na budúci rok - tento raz pre kategóriu Urban Concept. Ak sa ho konštruktérom zo Strojníckej fakulty podarí postaviť, bude prvým na Slovensku.

Proces tvorby modelu v atelieri FAST na FA:

proces tvorby automobilu  - kresba modelu

tvorba modelu automobilu

hotovy model auta

hotovy model auta

Autori: Bc. Ján Telepovský, Bc. Marek Bartoš, pod vedením Mgr. art. Martin Baláž, ArtD.