Prejsť na obsah
Verejnosť

Prezentovať informatiku ako vhodný študijný a následne pracovný smer pre dievčatá je cieľom projektu Aj Ty v IT. Iniciátorom je Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU), ktorej absolventi patria na trhu práce medzi najžiadanejších, s najvyššími nástupnými platmi. Napriek tomu ju navštevovalo v minulom akademickom roku iba 5 % študentiek.

Jedným z dôvodov nízkeho záujmu dievčat o technické smery je nedostatok informácií o možnostiach uplatnenia v informačných technológiách a streotypná predstava informatika. Väčšina ľudí si ho predstavuje ako chalana, ktorý sa celý deň nepohne od počítača a sedí niekde v suteréne budovy. Projekt Aj Ty v IT chce dokázať dievčatám, že informatika patrí kreatívnym ženám, grafičkám, analytičkám a že je o komunikácii a stretávaní sa s ľuďmi.

Jednou z prvých akcií v rámci projektu je Diskusné fórum, kde sa stredoškoláčky môžu stretnúť so ženami, ktoré v informatike už pôsobia. Fórum sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2013, medzi 13,00 - 15,00 hod v novej budove FIIT STU v Mlynskej doline v Bratislave.

Ďalšou časťou projektu je mentoring, ktorý ponúka študentkám možnosť stráviť deň na FIIT STU v sprievode svojej mentorky - študentky fakulty. Ich spoločný program je programom vysokoškoláčky - zúčastnia sa prednášky, vybraného cvičenia, môžu ísť spolu na obed do školskej jedálne, do knižnice. Celý deň sa budú na chodbách školy stretávať s ostatnými študentmi, pýtať sa na všetky oblasti, ktoré ich zaujímajú. Takáto neformálna aktivita im môže pomôcť pri rozhodovaní, či daná škola svojou atmosférou a náplňou štúdia je práve to, čo hľadajú.

Projekt Aj Ty v IT je určený pre dievčatá stredných i základných škôl. Partnermi projektu sú spoločnosti: IBM Slovensko, s.r.o., TEMPEST, a.s., Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o., Slovak Telekom, a.s., Google Slovakia, Slovenská komisia pre UNESCO, Pravda, Morgan Stanley Hungary.

Viac informácií: www.ajtyvit.sk

Petra Kotuliaková, koordinátorka projektu: ajtyvit@fiit.stuba.sk, +421/902 273 128