Prejsť na obsah
Verejnosť

Možnosť odfotografovať sa na Valentína so soškami OTO 2019 skôr, ako ich dostanú do rúk víťazi v jednotlivých kategóriách súťaže Osobnosť televíznej obrazovky, bude možné v Trnave.
Prečítajte si tiež:Týždeň uzávierky trnavskej dopravnej tepny: Obavy sa zatiaľ nepotvrdili
V priestoroch Technologického múzea Materiálovotechnologickej fakulty (MTF) Slovenskej technickej univerzity na Bottovej ulici budú vystavené a k dispozícii záujemcom. Dôvodom je, že sošky tradične vznikajú v dielni Eugena Belicu z katedry zlievarenstva Ústavu výrobných technológií MTF.

Na Valentína
"Vo štvrtok 14. februára od 13. do 14. hodiny budeme mať na tento účel k dispozícii fotografa, ktorý snímky zašle každému záujemcovi na jeho mailovú adresu," informovala Daša Zifčáková z MTF. Inak budú sošky OTO vystavené od 14. do 25. februára. Múzeum bude otvorené od 8. do 18. hodiny.
Belica používa na výrobu sošiek vlastnú technológiu strateného vosku. "Jej vtip spočíva v tom, že voskový model sošky sa vplyvom vysokej teploty z formy na odlievanie vytaví a uvoľní miesto tekutému kovu," opísal postup pred časom v skratke.

Odliali ju z formy
Po stuhnutí kovu sa odliata soška z formy opatrne vytlčie, po vybratí sa hrubý odliatok čistí a potom dokonale, niekoľkými opakovaniami obrúsi, až sa dosiahne vysoký zrkadlový lesk.
Prečítajte si tiež:Chystáte sa na túru v Západných Tatrách? Nezabudnite si mačky
"Po vyleštení má soška vzhľad 18-karátového zlata, napriek tomu, že tam žiadne nie je," povedal Belica. Na výrobu jednej sošky potrebuje približne tri kilogramy materiálu.

https://mytrnava.sme.sk/c/22051500/na-valentina-sa-budu-moct-zaujemcovia-odfotografovat-so-soskou.html