Prejsť na obsah
Verejnosť

Ocitnúť sa uprostred robotov vďaka 3D zobrazeniu, vyskúšať si adrenalínové jazdy na offroadovej dráhe na elektromobile či vytvoriť si vlastný model auta. To všetko ponúka 12- až 16-ročným tínedžerom letný tábor s automobilovou tematikou.
Tábor dáva príležitosť žiakom základných škôl hravou formou a praktickými cvičeniami obohatiť ich svet zaujímavosťami z vedy a techniky, ale aj z fyziky či chémie v súvislosti s automobilmi a ich výrobou.
,,Aj napriek tomu, že Slovensko je priemyselným štátom, podľa oficiálnych štatistík bude v najbližšom období v priemysle chýbať dovedna až 40-tisíc kvalifikovaných pracovníkov," upozorňuje Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu. Len automobilový sektor ich potrebuje do roku 2020 okolo 14-tisíc. Automobilová Junior Akadémia má preto aj ambíciu zábavnou formou získať mladých ľudí pre profesie technického smeru a zároveň zvýšiť záujem o technické vzdelávanie na Slovensku.

Alarmujúce čísla
Situácia vo výchove pre budúce povolania sa celkovo dostala do slepej uličky. Vyše polovica absolventov vysokých škôl totiž nepracuje v odbore, ktorý vyštudovali. Je ich viac ako 55 percent. Prepočty nákladov na ich vzdelanie hovoria o tom, že štát takto vyhodí do vzduchu ročne viac ako 140 miliónov eur. Zväz automobilového priemyslu preto vyvíja celoročne množstvo aktivít, ktoré podnecujú verejnú diskusiu o nutnosti motivovať mladých na štúdium vedy a techniky tak, aby kľúčové odvetvie nášho priemyslu malo dostatok kvalifikovaných ľudí. Pri rozhodovaní o ďalšom štúdiu totiž stále prevládajú netechnické odbory.

Zážitková výučba
Predošlé ročníky letného automobilového tábora dopadli podľa prezidenta zväzu nad očakávania. Žiaci si vyskúšali tvorbu kreatívnych autosedačiek, manipuláciu s robotmi, adrenalínové jazdy či virtuálnu realitu. Vzdelávali sa aj na prednáškach priamo na univerzitách, ktoré pre nich pripravili odborní pedagógovia a vyskúšali si aj dizajn kreatívneho modelu auta. Program bol veľmi atraktívny a rovnaký sa pripravuje aj tento rok. Počas tohtoročnej Automobilovej Junior Akadémie si žiaci vyskúšajú napríklad adrenalínovú jazdu na offroadovej dráhe, jazdu na elektrickom vozidle a zostroja svoj vlastný model auta. Navštívia zážitkové centrum Aurélium, zažijú 3D prehliadku a objavia svet robotiky. Stanú sa aj súčasťou formulových tímov a svoje sily si zmerajú v mnohých súťažiach a hrách. Akadémia otvára možnosť vyskúšať si s veľkou dávkou zábavy štúdium technických smerov a načerpať motiváciu pri spoznávaní tajuplného sveta moderných technológií priamo v automobilke. Autenticitu akadémie podčiarkuje žiacky index a záverečná slávnostná promócia za prítomnosti rodičov, na ktorej zúčastnení dostanú od dekana fakulty diplom.

Pozitívne ohlasy
Akadémiu po uplynulých úspešných ročníkoch otvára Zväz automobilového priemyslu a jeho partneri v spolupráci so Strojníckou fakultou v Bratislave, s Materiálovotechnologickou fakultou v Trnave a so spoločnosťami Volkswagen Slovakia a Groupe PSA Slovakia. Deti sa budú môcť oboznámiť aj so životom, s prácou a so štúdiom na technických fakultách Slovenskej technickej univerzity.
,,Ohlasy na tento projekt sú zatiaľ veľmi pozitívne. Naša motivácia je jednoznačná. Radi by sme otvorili svet techniky už pre deti základných škôl a ukázali im, že tento svet môže byť nielen zábavný, ale aj zaujímavý. A možno sa pre niektorých stane aj svetom, kde prežijú svoj profesionálny život," povedal prezident zväzu.
----
FAKTY O TOHTOROČNOM TÁBORE
Projekt AJA - Automobilová Junior Akadémia - umožňuje žiakom lepšie spoznať technické vedy, zároveň však odráža aj potreby automobilového priemyslu, ktorý je pre Slovensko kľúčový.
Projekt organizuje Zväz automobilového priemyslu spoločne s automobilkami a univerzitami už štvrtý rok.
Na letný tábor sa dá prihlásiť už od marca. Štartuje 8. júla v Trnave a 19. augusta v Bratislave.
Pobyt je rozdelený medzi automobilku a univerzitu, časť pobytu teda žiaci strávia v škole a druhú časť priamo vo výrobe. Všetky potrebné informácie spolu s prihlasovacím formulárom nájdu záujemcovia na webovej stránke ajakademia.sk